Пролетта наближава - това означава, че скоро ще започне активен растеж на черешовите дръвчета. За тези, които искат да получат максимално богата реколта от череши, трябва да знаят за някои от характеристиките на пролетното торене на тази култура. Спазването им гарантира изобилие от вкусни, сочни и сладки плодове. Чрез подхранването на черешовото дърво през пролетта се подобрява неговото здраве и се постига повишаване на устойчивостта му към вредители и болести. Торенето увеличава добивите и стимулира растежа на листата и издънките, което е изключително важно за образуването на плодове.
Най-добрите торове през пролетта за черешата
Черешовите дръвчета ще имат полза от торенето с:
- амониев нитрат (стимулира растежа на зелена маса);
- амониев сулфат (подобрява метаболизма на растенията);
- суперфосфат (стимулира развитието на кореновата система, спомага за по-доброто усвояване на хранителните вещества);
- пясъчен фосфор (ако почвата е рохкава и бедна);
- калиев сулфат (укрепва клетъчните стени, подобрява вкуса на плодовете);
- дървесна пепел;
- компост;
- оборски тор.
Какво да НЕ засаждате до черешите?
Можете да поливате черешовото дърво с разтвори, съдържащи бор и манган. Това също може да увеличи добивите. Първото пролетно подхранване се препоръчва да се извърши в началото на април - тогава започва активният растеж на черешите. Ако се използват сухи торове, тогава е необходимо равномерно разпръскване на гранулите около дървото на разстояние от 30 до 50 сантиметра. След това внимателно го заровете в почвата и го полейте.
Що се отнася до течните торове, необходимо е да се следват инструкциите на опаковката) и да се прилага поливане в корена. Трябва да се има предвид възрастта и състоянието на дърветата. Младите черешови дръвчера изискват по-малко тор от по-старите растения.
Кога да подрязвате черешите и как да го направите правилно?
Правила за торене на черешите
Важно е да се спазват правилата за дозиране на тора. В крайна сметка. Ако превишите допустимата норма, ще получите обратния ефект: черешата ще бъде недоразвита и ще даде малка реколта. Осигуряването на необходимите микроелементи на черешите трябва да бъде умерено, а за да го постигнете, спазвайте правилата по-долу.
Правило 1. Преди да засадите млад разсад, трябва да се погрижите за мястото, където ще расте. Добавете достатъчно хранителни вещества към почвата, за да издържи дървото две до три години. Азотът се изключва в този случай. Той се прилага след определеното време. Пропорцията е проста: за едно дръвче ще ви трябват сто и двадесет грама от продукта. Не забравяйте да поставите около десет сантиметра влажна почва отгоре.
Отслабване с череши - лекар разкри как се прави
Правило 2. Този метод също активира по-добър растеж на младото дърво. През май трябва да се добави урея към почвата три пъти. Изчислението е следното: за десет литра вода са необходими около двадесет до тридесет грама от продукта. Ефективността зависи не само от торовете, които използвате, но и от това колко често разрохквате почвата.
Правило 3. Ако не знаете с какво да подхраните черешовото дърво през четвъртата година след засаждането му, тогава не се колебайте да използвате урея. Кореновата система на черешовото дърво през този период вече се е образувала, което означава, че ще изисква два пъти повече тор. Преди торене направете пръстеновидни редове и изсипете около сто и седемдесет грама урея в тях, след което не забравяйте да навлажнете почвата.
Как да си приготвим домашен сироп от череши?
Правило 4. Пет години след засаждането можете да използвате калиева сол, суперфосфат и хумус за хранене на черешово дърво (една кофа е достатъчна за едно дърво). Активно се използва и дървесна пепел.
Допустимо е използването на дървесна пепел три до четири пъти годишно. Разтворът се приготвя въз основа на проста пропорция: десет литра топла вода към две чаши пепел. Сместа трябва да се остави да се настоява в продължение на шест до десет часа. След това изкопайте няколко дупки по периметъра на ствола на черешовото дърво (всяка с дълбочина около петнадесет сантиметра). Там се излива смес от вода и пепел. След това не забравяйте отново да покриете дупките с пръст. За едно възрастно дърво ще са необходими около два килограма пепел.
За какво се ползват костилките от череши