Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-честите болести по цветята

08 ноември 2021, 11:50 часа

Болестите на стайните растения могат да унищожат зеленината на дома ви. Ето защо си струва да знаете как да ги предотвратите и как да ги лекувате бързо. За тази цел ви представяме 5-те най-често срещани заболявания, които могат да засегнат цветята, дори във вашия дом. Проверете как да им противодействате.

Петна по листата

По листата на растението започват да се появяват кръгли кафяви петна, които могат да се слеят в едно голямо петно. Всичко това води до загиване на растението. Причината може да е, че растението е в неблагоприятни условия. Най-добрият начин за борба с болестта е премахването на болните листа и използването на подходящи препарати за укрепване на растенията.

Фитофтороза

Тук се разболяват стъблата на растението, които започват да потъмняват, стават кафяви и бавно умират. В резултат на това растежът на растението се инхибира, то губи красивата си зеленина и умира. В този случай поливането трябва да бъде ограничено и болните части на растението да се отстранят.

Сива плесен

Върху растението започва да се утаява сиво покритие, което е пухкаво и прашно при силен вятър. Растенията, нападнати от сива плесен, бързо потъмняват и умират. Тази чума се благоприятства от високата влажност на въздуха и високата температура. Ако искаме да предотвратим разпространението на болестта, трябва да отстраняваме болните части от растенията, да поливаме растението само сутрин, да проветряваме помещението и да нанасяме спрей за борба с мухъла върху растенията. В борбата със сивата плесен можем да помогнем например с отвара от полски хвощ, която разреждаме във вода в съотношение 1:3.

Брашнеста мана

Върху цветовете и листата се образува бял налеп, наподобяващ брашно. С течение на времето петната започват да потъмняват. Тогава се появяват черни петна, където се развиват спорите на гъбичките. Трябва да поставим болни растения в помещение, където нямаме саксийни цветя. Тези растения се напръскват с фунгициди, съдържащи лецитин или сяра.

Кореново гниене

Растение, чиито корени започват да гният, бавно умира. Ще забележим първите симптоми по листата на растението. От друга страна, корените му, когато се извадят от саксията, се обезцветяват и имат лоша миризма. Ако искаме да спасим растението, първо трябва да ограничим поливането. Можем да използваме препарати, които ще подсилят растението. Ако не искаме кореновото гниене да засегне и нашите растения, не можем да ги препълваме, да ги поливаме със студена вода и да внимаваме да не прекаляваме с твърде много азотен тор.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес