Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои цветя трябва да се поливат с подкиселена вода?

11 февруари 2025, 11:19 часа

Цветята, които обичат кисела и умерено кисела почва, се наричат ​​ацидофилни или ацидофити. Тяхната естествена среда са иглолистни гори, блатисти местности и торфени блата. Много стайни растения обаче обичат кисела почва. За да растат добре и да радват окото, трябва да се поливат с подкиселена вода.

Кои стайни растения харесват подкисляването на почвата?

Стайни растения, които обичат кисела почва, са: 

  • антуриум;
  • гербери;
  • кактус;
  • цикас;
  • пеперомия;
  • кливия;
  • традесканция;
  • азалия;
  • хортензия;
  • камелия;
  • драцена;

За да могат вашите ацидофити на перваза на прозореца да растат по-добре и по-бързо, да не се разболяват и да се чувстват комфортно, те трябва да се отглеждат в почви с повишена киселинност. В домашни условия най-лесният начин да направите това е чрез вода за напояване. Леко подкислена течност може да замени необходимостта от подкиселяване на почвата, а по-силен разтвор може да се използва веднъж на две до три седмици.

На кои цветя въобще не им е мястото в спалнята? 

Какво може да се добави към водата за подкисляване на почвата: разредете пет грама лимонена киселина в два литра гореща вода. 

Още за поливането с подкиселена вода

Много стайни растения обичат леко кисели почви и следователно поливане с подкиселена вода. Това се дължи на факта, че в повечето случаи водата, която използваме за поливане на нашите растения е твърда и съдържа магнезиеви и калциеви карбонати. С течение на времето тези соли карат почвата да стане алкална. От това страдат корените на растенията, което се отразява и на общото състояние на цветята.

Няколко кристалчета лимонена киселина ще неутрализират тези минерални соли, които се намират в твърдата чешмяна вода и оставят неприятно бяло покритие върху повърхността на почвата в саксията или по стените на саксията. Калциевият карбонат се превръща в по-достъпна за растенията форма.

Никога НЕ засаждайте тези цветя заедно 

След използване на подкиселена вода, корените започват да се чувстват много по-добре и функционират по-ефективно. Те могат да абсорбират всички необходими хранителни вещества. Това има благоприятен ефект както върху състоянието на листата, така и върху цъфтежа.

Водата, подкиселена с лимонена киселина, трябва да се приготви непосредствено преди поливането. Не си струва да се разрежда за бъдеща употреба, тъй като на втория ден в него може да се образува слуз.

Добавете достатъчно лимонена киселина, така че разтворът да има леко (не много) кисел вкус. Обикновено 1 чаена лъжичка лимонена киселина се разтваря в 5 литра вода. За 1 литър вода можете да използвате 1/3 от посочено количество лимонена киселина, ако почвата е силно алкална.

Това растение пази дома от лоша енергия и носи изобилие и късмет

Можете да изберете правилната концентрация подкиселена вода за поливане на вашите растения чрез метода проба-грешка.Можете да подкислявате водата не само с лимонена киселина. Янтарната киселина също може да помогне за това.

Фикуси, бугенвилии, драцени, папрати, азалии, гардении, теменужки и рододендрони реагират особено добре на поливане с подкиселена вода. Едролистната хортензия не може без поливане с лимонена киселина. Достатъчно е веднъж месечно да поливате гореизброените цветя с лимонена вода. Бялото покритие ще изчезне, а цветята ще вдъхновяват и ще ви благодарят за грижите с вида и цъфтежа си.

7 цветя, които да засадите през февруари, за да цъфтят през юни

Ползите от лимонената киселина за стайни растения

Лимонената киселина е органична киселина, открита в цитрусовите плодове. Използването на тази съставка като тор за стайни растения има редица предимства:

  • Повишава киселинността на почвата, което е особено необходимо за растенията, които предпочитат слабо кисела или кисела среда.
  • Подобрява усвояването на хранителни вещества от растенията, включително желязо.
  • Стимулира растежа и развитието, спомага за по-обилен цъфтеж.
  • Укрепва имунитета на растенията, повишава устойчивостта им към болести и вредители.
  • Неутрализира варовиковите отлагания в почвата, подобрявайки условията за корените.
Чести грешки при използване на лимонена киселина

Необходимостта от лимонена киселина като тор не изключва възможността да направите грешка. Ето някои често срещани грешки и как да ги избегнете:

  • Свръхконцентрация на разтвора. Използването на твърде концентриран разтвор може да увреди растенията. Следвайте препоръките за концентрация.
  • Честа употреба. Поливането с лимонена киселина не трябва да става редовна практика. Оптималната честота е веднъж на 2-4 седмици, в зависимост от растението.
  • Поливане в горещо време. Поливайте растенията с разтвора през хладната част на деня. В противен случай е възможно слънчево изгаряне на корените.

Засаждане на разсад: Какви зеленчуци и цветя да засадите през февруари

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес