Кога се разпръсква оборски тор около овошките?

03 март 2025, 14:40 часа

Оборският тор е естествен тор, съдържащ ценни хранителни вещества. Много хора го използват за наторяване на овощни дървета. Оказва се обаче, че това трябва да стане в подходящия момент. Кога се разпръсква оборски тор под овошките и какъв точно вид да изберете?

Времето от годината оказва значително влияние

Оборският тор е тор, произведен от животински екскременти. Съдържа много ценни хранителни вещества, което го прави отлично средство за подхранване на растенията. С негова помощ можете да подобрите и структурата на почвата, благодарение на което културите имат още по-добри условия за растеж. Много градинари използват оборски тор за овощни дървета. Кога трябва да стане това? Оказва се, че времето от годината играе важна роля тук.

Още: Сеитба на домати за разсад: Кога и как да я направите?

Най-доброто време за наторяване на почвата с оборски тор е есента, макар на пръв поглед да изглежда по-логично да е началото на пролетта. Истината е, че това се прави през ноември. Това дава време на тора да обогати почвата с важни хранителни вещества преди началото на вегетационния период. Освен това зимните валежи могат да помогнат за отстраняването на излишните амонячни съединения от оборския тор. Твърде много от този вид вещество може да навреди на растенията.

Пръскането на овощните дървета с оборски тор през пролетта е възможно, но трябва да се прави много внимателно. Пресният оборски тор често съдържа големи количества азот под формата на амоняк, който в излишък може да доведе до увреждане, особено на младите растения. През пролетта е най-добре да се използва добре ферментирал или компостиран оборски тор - той е много по-щадящ към корените и осигурява по-бързо хранителни вещества.

Какъв оборски тор да изберете за овощните дървета?

Още: Как да подобрите песъчливата почва, за да се радвате на по-плодородна градина през новия сезон

Един от най-популярните видове оборски тор, използван за овощни дървета, е говеждият тор. Съдържа голям брой микро и макроелементи, важни за развитието на растенията. Подобрява структурата на почвата и също така се разгражда доста бавно, така че действа за по-дълъг период от време. През есента може да се използва пресният му вариант. От друга страна, ако искате да използвате говежди тор в ранна пролет, по-добре е първо да го компостирате. Тази обработка ще се отърве от излишния амоняк.

Други видове оборски тор, които успешно могат да се използват за наторяване на овощни дървета, са конски тор и кокоши тор. Първият е добър избор за млади дървета, които растат на малко по-тежки почви (опитните градинари залагат на него през есента). Кокошият тор, от друга страна, съдържа големи количества азот, чийто излишък може да бъде вреден за растенията. Поради тази причина си струва да го използвате в течна форма, след разреждане във вода.

Оборски тор за овощни дървета – как се използва?

Още: 6 увивни растения с бърз растеж – перфектни за начинаещи градинари

Как правилно трябва да се внася оборски тор при овощните дървета? Торът трябва да се разпръсне на разстояние около 30-40 см от ствола (да се избягва контакт със самия ствол) в радиуса на короната на дървото с дебелина около 3 см. Слоят оборски тор трябва да се смеси с горния слой на почвата до дълбочина най-много няколко сантиметра (това ще гарантира достъп на въздух до тора).

Ако използвате пресен оборски тор, тогава смесването му с горния почвен слой не е необходимо. Този вид тор бавно ще се разгради, ще натори почвата и ще я снабди с ценни хранителни вещества, които ще имат положително въздействие върху развитието на овощните дървета.

Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар

Овошките, които трябва да подрежете точно сега за 2 пъти по-богата реколта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес