През есенния период трябва не само да приберете реколтата и да подготвите почвата за новия сезон. Това също е отлично време за засаждане на различни култури. Например, можете да обърнете внимание на божурите: имате време до края на октомври да ги засадите през есента.
Още: Април е идеалният месец за резитба - ето какво трябва да направите
Още: Май е новият Юни - какво задължително трябва да направите в градината си
Есенно засаждане на божури
Струва си да се разбере, че е по-разумно да се подготви почвата за засаждане на божури предварително, така че почвата да има време да се насити с хранителни вещества.
Внимателно подрязвайте божурите, ако искате буен цъфтеж
Важно е и да избереете правилното място, на което божурите ще се чувстват комфортно. Изберете почва с неутрална киселинност. Районът трябва да бъде защитен от вятър. Освен това потенциалното място за засаждане на божур трябва да бъде добре осветено. Важно е да запомните, че хранителните вещества ще трябва да се прилагат отново, за да може кореновата система да стане по-силна. Отличен избор би бил суперфосфатът (20 грама на растение). Също така не забравяйте за мулч, който ще предпази божурите от студа.
Още: Брашнеста мана и пухкава мана - каква е разликата и как да ги предотвратим
Още: Засаждате сладки чушки, прибирате люти - каква е причина?
За засаждане на божури се препоръчва да се подготви посадъчна яма с размери 60x60x60 см, на дъното на която се полага дренаж с дебелина 10 см. Тя трябва да се състои от (отдолу нагоре)от камъчета, чакъл и едър пясък.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да се отървете от брашнените червеи в градина си
Още: Кога е най-подходящото време да засадите корнишони в градината си
След това 2/3 от дупката за засаждане се запълва с плодородна почва, към която се добавят торове. Коренището на растението трябва да бъде разположено така, че пъпките му да са на 4-5 см под повърхността. В противен случай при по-плитко засаждане има голям риск пъпките просто да измръзнат, а при по-дълбоко засаждане да изгният. След това коренището се поръсва с почвена смес и се уплътнява. Накрая новозасаденият божур се полива обилно и кръгът на ствола на растението се мулчира с хумус или торф.
При засаждане през пролетта процедурата се извършва по-внимателно (като се спазват всички изисквания и етапи възможно най-точно), в този случай разделите са много по-капризни и взискателни. По принцип божурите се засаждат по един и същ алгоритъм както през пролетта, така и през есента. Когато се поставят в дупка за засаждане, корените на растението се изправят и в зависимост от вида на кореновата система са насочени надолу или настрани. При засаждане трябва да се избягват механични повреди в коренището.
В зависимост от времето божурите се нуждаят от поливане много по-рядко през есента, отколкото през пролетта. Поливането се извършва не повече от 2-3 пъти месечно. В случай на дълги периоди с липса на валежи поливането може да се извършва по-често. Когато редовните дъждове се възобновят, поливането на божури през есента напълно спира.
Още: 4 златни причини да засадите мента в градината си
Още: Как да предотвратим жълтите петна по листата на краставиците
Как да наторите божурите точно сега?