Лалетата са едни от най-красивите и ранни пролетни цветя. Вероятно през май месец няма да ги видите да цъфтят, но за да ви радват с цъфтежа си през следващата пролет, луковиците им трябва да бъдат изкопани.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Изваждането им от почвата е важна част от грижата за тях и много градинари си задават въпроса как да го направят правилно, за да не навредят на растенията и да получат буен цъфтеж през следващата година.
Кога се вадят луковиците на лалета?
Цветните луковици най-често се изкопават от градинарите в края на юни или през юли. Някои градинари обаче го правят по-късно - например през август или септември. Но обърнете внимание на факта, че ако отложите това, няма да ви е толкова лесно да намерите местоположението на луковиците.
Трябва ли да се режат листата на лалетата след цъфтежа
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Някои от луковиците могат просто да останат в земята и да изгният там и затова е толкова важно да ги изкопаете в подходящия момент, когато надземната част на растението вече е пожълтяла и започва малко по малко да изсъхва. И именно по това можете лесно да намерите луковицата в почвата.
Как е правилно да се вадят луковиците на лалетата?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Преди всичко издърпайте луковиците от земята - важно е да правите това при топло време.
Една седмица преди да решите да изкопаете луковиците, спрете да поливате цветята. Важно е да изкопаете луковиците от суха почва.
Изкопаването трябва да се извършва много внимателно - за да не се повредят луковиците. И трябва да бъдете особено внимателни да не нараните луковиците.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
Ако не сте вадили луковиците от няколко години, те може да са на по-дълбоко в почвата.
Най-добре е за копаене да използвате вила, а не лопата – така ще намалите риска от увреждане на луковиците.
Правилната подготовка на луковиците за съхранение е не по-малко важна. За целта ги отърсете от почвата и ги изсушете на слънчево място. Можете също така да отрежете надземната част и да сортирате луковиците по размер. Не забравяйте да изхвърлите всички повредени и заразени с вредители луковици.
Пригответе солен разтвор и измийте в него целия посадъчен материал, който сте избрали за съхранение. За разтвора трябва да разредите една супена лъжица сол в литър вода.
След това луковиците трябва да се изсушат отново и да се подредят на един слой по сортове в кутии. Ще бъде много удобно да съхранявате луковици на лалета в тави за яйца.
Лалетата ще издържат 2 пъти по-дълго, ако сложите това във вазата