Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Калиев перманганат - кои растения е добре да се поливат с него

02 декември 2024, 13:53 часа

Калиевият перманганат е универсално средство, което се използва активно в градинарството за защита и укрепване на растенията. Градинарите използват този достъпен продукт от десетилетия, за да осигурят здравословен растеж и обилно плододаване на растенията, които отглеждат. Но има култури, за които тази съставка е особено подходяща. 

Принцип на действие на калиевия перманганат върху растенията

Калиевият перманганат има мощни антисептични свойства. При взаимодействие с органични вещества освобождава атомен кислород, който унищожава патогенните микроорганизми и подпомага заздравяването на кореновата система на растенията.

Как да използвате калиев перманганат в градината: Тайната на опитните градинари 

Благодарение на окислителните процеси, калиевият перманганат помага на растенията да абсорбират по-добре хранителните вещества от почвата.

Приготвянето на разтвор на калиев перманганат изисква специални грижи. За превантивно поливане се използва слаб разтвор от бледо розов цвят, който се приготвя в размер на 1 грам кристали на 10 литра вода. В случай на контрол на заболяването, концентрацията може да се увеличи, докато се появи наситен розов оттенък.

Зеленчукови култури, които се нуждаят от поливане с калиев перманганат

Доматите реагират особено добре на поливане с разтвор на калиев перманганат. Третирането помага да се предотврати появата на черен крак в разсад и предпазва възрастните растения от късна болест.

Краставиците също реагират положително на такова поливане, което ги предпазва от кореново гниене и брашнеста мана. При напояване с калиев перманганат картофите стават по-устойчиви на различни болести по клубените.

Розите получават допълнителна защита от гъбични заболявания благодарение на редовно поливане със слаб разтвор на калиев перманганат.

След превантивно третиране божурите се развиват по-добре и цъфтят по-обилно. Препоръчително е луковичните растения да се накиснат в разтвор преди засаждане, за да се предотврати гниене и други заболявания.

Поливането трябва да се извършва вечер или при облачно време, за да се избегнат изгаряния на листата. Честотата на третиранията е веднъж на две седмици за профилактика, при наличие на заболявания честотата може да се увеличи до веднъж седмично. Важно е да се спазва дозировката и да не се допуска контакт на концентрирания разтвор с листата на растението.

Теменужки и други стайни цветя могат да се поливат от време на време със слаб разтвор, за да се предотврати гниене на корените.

Орхидеите са особено чувствителни към концентрацията на разтвора, така че за тях се използва най-слабият разтвор с бледо розов цвят. Палмите и фикусите позволяват по-концентрирано поливане, което помага за контрол на вредителите в почвата.

Ограничения и противопоказания за поливане с калиев перманганат

Има растения, които реагират отрицателно на поливане с калиев перманганат. Те включват кактуси и повечето сукуленти, които са чувствителни към излишната влага. Растенията с деликатна коренова система също могат да бъдат увредени от разтвор, който е твърде концентриран. Азалиите и рододендроните не понасят добре обработката с калиев перманганат поради особеностите на кореновата им система.

За какво се използва калиевият перманганат?

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес