Компактно и декоративно цвете е в състояние да украси всяка стая. Лесно е да се грижите за него, но има някои особености.
Каланхоето е сочно вечнозелено тропическо цвете. Има над 200 вида. Има дебели и месести листа, по време на цъфтежа се образува чадър. Цъфти с бели, лилави, червени, жълти цветове.
Деликатни и лесни за отглеждане цветя
Как да се грижим за каланхоето?
1. Поливане
Всички сукуленти не обичат обилно поливане, те понасят по-лесно сушата. Поливането се прави при суха почва: през зимата се прави на 2 седмици, а през лятото през 5 дни. В чинийката не трябва да остава много влага, за да няма гниене или гъбични заболявания по корените. При горещо време напръскайте листата със спрей бутилка.
2. Осветление
Каланхоето няма нищо против пряка слънчева и ярка светлина. Ако стои на южния перваз на прозореца, листата ще придобият червеникав оттенък. За предпочитане е да се сложи на източен или на западен прозорец. На сянка губи своята декоративност - стъблата силно изтъняват и се издължават. Ако няма светлина, трябва ви фитолампа. Трябва да я държите включена поне 12 часа.
10 от най-непретенциозните стайни растения - цветя за мързеливци
3. Температура
Растението обича топлината, но лесно понася и внезапните промени. Идеалната температура е +25 градуса, през лятото ще е добре дори при +30 градуса. През зимата цветето е в състояние да издържи + 8, но за този период е необходимо да се намали честотата на поливане, иначе корените ще изгният.
4. Подхранване и тор
Като представител на сукулентите, каланхоето се развива на бедна почва. Почти не се нуждае от торене, така че цветето се засажда в домове, където не обичат да се занимават толкова много с растениевъдство. Подходящи са стандартни торове: за кактуси или сукуленти. Не подхранвайте през периода на покой. Най-доброто време е периодът на образуване на пъпки или цъфтеж.
Как става засаждането на цветя в градината?
5. Пресаждане
При благоприятни условия екзотиката расте добре, така че е необходима годишно пресаждане. Прави се пролетно време, ако корените са излезли от дренажния отвор. Трябва да се добавят пръст и пясък. На дъното на саксията не забравяйте да поставите слой от камъчета или счупена тухла за дренаж. Използвайте подходяща почва за сукуленти. След пресаждането поставете цветето на тъмно място за няколко дни.
6. Декорация на короната
Редовно отрязвайте ненужните стъбла, за да не загуби цветето своята декоративност. Най-добрият период е след цъфтежа. Нужно е да се махнат цветните стъбла и клоните, на които са се намирали. На тяхно място ще започнат да се появяват издънки. Веднага след като пораснат няколко сантиметра, отрежете отново, за да започнете процеса на разклоняване.