Последният месец на есента настъпи. През този период градинарите подготвят растенията за зимата. Но не всички градинари са наясно, че в късна есен е необходимо да се „помогне“ не само на представители на флората, но и да се положат грижи за компостната купчина. Целта в случая е следната: да гарантира, че процесът на компостиране не спира дори през студения сезон. За да направите това, трябва да извършите няколко важни стъпки.
Какво трябва да направите с компоста през есента
Важните действия, които всеки градинар трябва да извърши, включват:
- Затопляне на компостна купчина
- Добавяне на нов материал
- Обръщане на масата
- Преместване на компостера
Как правилно да използвате есенни листа за компост?
Масата трябва да бъде защитена от предстоящи студове. За да направите това, трябва да поставите слама или дървени стърготини върху компостната купчина. Дебелината на допълнителния слой трябва да бъде приблизително 15 сантиметра.
Преди настъпването на зимата новата органична материя трябва да се сложи в контейнера за компост. Добри варианти са: кухненски отпадъци, тор, листа. Ако градинарят пропусне тази стъпка, масата няма да поддържа подходящата температура.
Обръщане на масата - това просто действие ще гарантира, че допълнителна „порция“ кислород влиза в компоста.
Преместване на компостера - това действие също е задължително. Контейнерът трябва да се постави на място, където има пряка слънчева светлина. Оставянето на контейнер за компост на сянка през зимата е лошо решение.
Преди зимата компостната купчина трябва да се покрие. Първо я мулчирайте със сено. След това покрийте със спанбонд, чул или друг не твърде плътен материал. Много е важно централната част да се изолира добре, т.к. Това е мястото, където се намират повечето от червеите и полезната микрофлора.
Всички компоненти за компост, които поставите в него в края на есента, практически няма да се разлагат през зимата. Но през пролетта червеите и микроорганизмите, които успешно са презимували, благодарение на вашите усилия, активно ще започнат да обработват отпадъците. И в рамките на една година ще имате нова порция полезен органичен тор.
Ако сте започнали да пълните компостера само преди няколко месеца, но червеите вече са се заселили там, хранете ги с изгнили плодове, листа, зеленчукови върхове, тор, изпражнения и други органични вещества, като се опитвате да редувате азотни и въглеродни компоненти. Колкото по-тънки и разнообразни са слоевете компост, толкова по-бърз е процесът на компостиране и толкова по-висока е хранителната стойност на тора. Освен това въвеждането на нови компоненти ще позволи на купчината компост да не замръзне през зимата.
Как да разберете, че компостът е готов?