Опитните цветари смятат, че размножаването на орхидеята не е толкова трудно. Просто трябва да го извършите според правилата, без да пропуснете нещо. Най-често се прилагат два вида размножаване на орхидеи: от издънки и семена.
С първия похват получавате младо растение, което изцяло „копира“ майчиния храст. Размножаването пък посредством семена не дава гаранция, че новият храст ще цъфти със същата окраска, както тази на майчиното растение - този способ може да се прилага за сътворяване на нови сортове. Храстовата орхидея пък най-често бива размножавана посредством разделяне на храста.
Въобще, всички орхидеи се различават една от друга. Някои се размножават по вегетативен начин, а други единствено със семена - всеки сорт има свои собствени характеристики. Но е най-добре винаги да започвате размножаването пролетно време, защото тогава цветето излиза от своето латентно състояние и започва вегетативния си растеж. По-лесно ще му е да развие кореновата си система от млада розетка.
Красива ОРХИДЕЯ във вашия дом: Ето какви грижи трябва да положите
Важно! Методът се избира въз основа на едно главно обстоятелство: с какъв материал за размножаване разполага цветето в дадения момент.
Методи на размножаване
За да разберете по какъв начин може да се размножи една орхидея, би трябвало да изучите по-подробно всеки вариант за размножаване на растението.
Издънки
Издънки се образуват, ако цветето се подхранва активно с азотсъдържащи торове и се поддържа висока температура в съответното помещение. При наличие на висока влажност такава издънка образува коренчета и когато те нараснат до 5 см, бива отделена от основния храст и засадена в торфен мъх (сфагнум). Издънките растат добре също и при използване на хормонална паста.
Резници
Този метод бива прилаган за лесно размножаване на различни орхидеи, които имат по-дълго стебло, сравнително голямо разстояние между разклоненията и бърз растеж на издънките. С помощта на остър нож след цъфтежа отрязвате странична издънка или дръжка. Всички резници се третират с дървесна пепел и се посаждат в саксия с цел вкореняване. След 30 дни при добри условия се развива коренова система и резникът започва да расте.
Специфики при отглеждане на ОРХИДЕЯ: Научете повече за цветето
Важно! Най-добре е цветно стъбло с дължина 15 см и две аксиларни пъпки. Използвайте само остър и стерилен инструмент, така че при рязане на резници да им причините най-малко вреда. Не забравяйте да третирате срязаните зони с дървесна пепел, може и с активен въглен.
Семена
Този похват често е използван от професионални цветари, които се занимават с орхидеи за продажба. Но понеже семената произвеждат много малки розетки, процесът е сложен и е нужно да се спазват строго температурните условия, влажността на въздуха, регулирано осветление. Когато прилагате този метод, трябва да разполагате с мини-оранжерия и регулатори на различните показатели - в противен случай няма да успеете да отгледате пълноценни цветя от семена. Въобще, размножаването на орхидеите чрез семена е сложен, трудоемък процес.
Хормонална паста
Цитокининовата паста е хормонален препарат, често използван за размножаване на орхидеи. Тя стимулира енергичното делене на клетките по местата, където бива нанесена върху срез, драскотина или друга внимателно наранена за целта част на цветето. Най-добре е да се използва по време на цъфтежа в началото на пролетта. В този период започва сокодвижението; чрез увеличаване на клетъчното делене ще получим млади розетки на генетично ниво.
Начин на използване на пастата: изберете долната или горната пъпка на дръжката. Използвайте остър стерилен нож, за да направите малки драскотини. Върху тях нанасяйте малки количества паста. Вземайте паста с определен размер - топче с диаметър 2,5 мм. В случай, че вземате по-малко, започва образуване на дръжка вместо млада розетка. След 2 седмици пъпката ще се събуди.
Запомнете: в един храст повече от три пъпки не бива да бъдат събудени. Внимавайте с кореновата система на цветето, която е твърде крехка и много лесно се чупи!