Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?

18 декември 2024, 14:55 часа

Розата е много красиво, но доста капризно растение. Този представител на флората обича светлината, но в същото време мрази изгарящото слънце. Много видове почва не са подходящи за рози. В края на пролетта и през първата половина на лятото растението има голяма нужда от правилно хранене: необходимо е да се прилагат торове доста често и не можете да правите грешки при избора на продукти. Но също така розите се нуждаят от правилните „съседи“.

Засаждането на лалета или лилии до растение, което е член на рода шипка може да свърши много зле. Следователно към избора на „съседи“ за розата трябва да се подходи сериозно. Препоръчително е да засадите до розите растение, което може да осигури защита от опасни насекоми - лавандула, мащерка и невен.

Растенията, които може да засадите до розите

Лавандула - това растение отблъсква насекомите, които представляват огромна опасност за розите. Това са листни въшки и мравки. Второ, лавандулата се съчетава добре с представител на рода шипка по отношение на външния вид.

Как да предпазите розите от черни петна? 

Мащерка - това растение ще създаде красив „килим“ от зеленина и малки цветя под розите. Истинска красота! В допълнение, мащерката, която е непретенциозна, перфектно отблъсква вредителите.

 

Невен - този член на семейство Asteraceae осигурява на розите индиректна защита от вредители. И така, невенът привлича калинки. А те от своя страна се борят с онези насекоми, които са опасни за розата.

Засаждане и грижа за розите

Не всяко кътче в градината е подходящо за отглеждане на рози. Те изискват много слънчева светлина и въздух, но не обичат силните ветрове. Ето защо засаждането на розови храсти под дървета или на хълм, не е най-добрата идея.

На сянка розите започват да изсъхват, цъфтят слабо и пускат слепи издънки. Когато мястото изобщо не се проветрява, цветята боледуват и се нападат от вредители. Ако се съмнявате, че вашата градина има достатъчно слънце за розите, изберете сортове, които се справят добре на частична сянка.

Този продукт подмладява розите и се бори с плевелите

По отношение на почвата, трябва да се каже, че розите абсолютно не са капризни в това отношение. Те не харесват само почвата, която е твърде тежка глинеста и твърде лека песъчлива. В първия случай можете да коригирате ситуацията, като добавите смес от пясък и компост, а във втория компост със зелен тор (зелен тор). Също така трябва да избягвате места, където подпочвените води са твърде близо до повърхността.

Розата ще се чувства комфортно, при условие че дупките за засаждане са достатъчно просторни. Оптималният диаметър и дълбочина са 50 см; ако почвата е глинеста, си струва да задълбочите дупката до 60-70 см. Не забравяйте да полеете добре дупките и да оставите водата да абсорбира.

Идеалният тор преди зимуване на розите е този

Розите от саксии или контейнери се засаждат директно с топка пръст. Храстите с отворена коренова система се вкореняват по-добре, ако се засаждат през пролетта или началото на есента. Предварително се подрязват на 20 см, всички повредени издънки и корени се отстраняват и се накисват във вода за няколко часа.

Розата се спуска в дупка, покрита с пръст, така че мястото на присаждане да е скрито под почвата с около 5 см. След това почвата около разсада се „утаява“ и се полива отново. 

Какви тънкости в грижата за розите трябва да знаете?

Всеки иска една роза да цъфти великолепно през цялото лято, година след година, но за това тя се нуждае от внимание. Грижата за всякакви сортове включва няколко прости компонента: правилно поливане, торене, профилактика на болести, резитба и редовна обработка на почвата.

Почвата около розовия храст трябва редовно да се разрохква с малка шпатула или ръчен култиватор.

Розите ще станат по-силни през зимата, ако направите това през ноември

Плевелите трябва да бъдат внимателно отстранени, в противен случай те ще отнемат влагата и хранителните вещества от розата, а също така ще допринесат за разпространението на различни видове вредители и патогенни микроорганизми.

Розите предпочитат умерено поливане. Липсата на влага води до това, че цветята стават малки; излишната влага намалява количеството кислород, достигащо до корените. Поради това листата пожълтяват. Най-добре е да поливате около веднъж седмично.

Подготовка на розите за зимата - 5 грешки, които дори опитните градинари правят

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес