Ако долните стари листа на орхидеята започнат постепенно да пожълтяват, това е естествен процес. Но при внезапно пожълтяване на листата, падане на неразцъфнали пъпки и цветове, трябва да помислите за причините за това явление.
Защо падат пъпките на орхидеята?
Ако новозакупената или подарена орхидея е загубила цветовете си, това най-вероятно е стрес от промяната на условията на съхранение, вътрешния климат, влажността на въздуха и светлината. И по-често - предозиране на торове, за да се запази най-доброто представяне на растението при продажба.
Причините за това състояние на домашна орхидея, която отдавна живее на определен перваз на прозореца, може да са следните.
1. Саксията е била преместена от перваза на прозореца на масата, където има по-малко светлина.
2. Саксията е била разположена близо до радиатора, има сух горещ въздух.
3. Собственикът е забравил да полива навреме или, обратно, прекалил е поливането.
4. Орхидеята попадна на течение на студен въздух.
5. Не е хранена или са прекалили с торенето.
6. Появили са се вредители.
Няколко малки тайни за правилно поливане на орхидеите
Това са най-честите причини, но има и такива, за които не знаем. Орхидеята може да бъде засегната от близки плодове, зеленчуци и дори отрязани цветя, които отделят етиленов газ. Опрашването на цветето от насекоми, летящи от улицата, също ще доведе до окапването.
Забележка! От всяка от тези причини страдат най-деликатните части на орхидеите: пъпки и цветя.
Какво да правите това и как да помогнете на орхидеята?
След като разберете причината, можете да започнете да възстановявате орхидеята, като елиминирате фактора, причинил пожълтяването на листата, падането на цветята и пъпките.
Ако собственикът не е пресадил цветето навреме, тогава корените в малката саксия могат да бъдат повредени. Те доставят храна на всички части на растението, а нейният дефицит води до падане на пъпки и пожълтяване на листата. Старата почва се е уплътнила, трябва да се смени, изберете саксия, по-голяма от предишната (но не много, с 1-2 см по-голям диаметър).
Когато причината за влошаването на растението е гниенето на корените, трябва да го извадите от саксията, да освободите кореновата система от субстрата, да изплакнете добре.
Правете това редовно, ако искате вашата ОРХИДЕЯ да цъфти
Изсушете и внимателно проверете и ако откриете гнили корени, отстранете ги и обработете секциите с натрошен активен въглен, фунгицид или брилянтно зелено. Засадете орхидеята в нов субстрат. И след известно време започнете листно торене, за да дадете време за възстановяване на кореновата система.
Пръскането с разтвор на янтарна киселина с амоняк и триенето на листата с този състав има много благоприятен ефект върху растението. Хранителните вещества веднага ще започнат да се абсорбират през повърхността на листа, което ще повлияе положително на външния вид на всички части на орхидеята.
Ако цветето не хареса местообитанието, трябва да изберете друго, където температурата, влажността и осветлението ще бъдат удобни.
Здравият външен вид на една тропическа красавица, освен от външни фактори, зависи от нашето внимание и правилна грижа.
Необходимо е редовно да се следи състоянието на орхидеята, за да се забележат навреме всички отклонения и да се предотвратят нежелани прояви, тъй като много по-малко време се отделя за правилна грижа, отколкото за рехабилитация или лечение.