Сред семейството на мушкатото само няколко вида са прочути не с красиви цветове, а преди всичко с листата си – това е групата на „дъхавите“ видове. Сред тях на първо място е индришето.
Ароматното индрише на пръв поглед е най-неугледното мушкато; затова се отглежда преди всичко като стайно растение заради ароматните си листа с ухание на мента или лимон. Растенията с аромат на лимон са особено приятни - дори и най-малкото докосване на листата ги кара да отделят свежа, цитрусова миризма във въздуха. Има и сортове с миризма на ябълка и канела.
Много от тези видове стават твърде големи, за да растат на закрито. Те имат много атрактивни назъбени тънки листа с леко опушен цветови нюанс. Цветовете са розови или лилави, дребни и не представляват особен интерес. Понякога растението се нарича още „дъхав здравец“.
Още: Кога се режат розите през пролетта
За негово най-ценно предимство с право са смятани ароматните му листа. Колкото до деликатните му цветчета, те се губят на фона на неговия буйно цъфтящ родственик – мушкатото. Но индришето е толкова свежо, хармонично, и с такава приятна миризма, че тази му скромна деликатност се превръща в предимство.
Размножаване
Лекотата на размножаване улеснява отглеждането на буйно разраснало се индрише. Зелени резници от него може да се режат от март до септември, полувдървесинени - през август-октомври. Те се вкореняват за по-малко от 3 седмици дори без парникови условия и само във вода. Достатъчен е резник от горната му част с дължина около 5 см и до 5 листа, от които се оставят само горните 3. Отстранявате долните листа, топвате резниците в хормон на растежа и ги засаждате във влажен торф, смесен с пясък. Съхранявайте ги на добре осветено и топло място, поливайте обилно. Вкореняването трае 2 до 3 седмици. Когато започне да расте, постепенно увеличете поливането и преместете саксиите на по-слънчево място.
Грижи и подрязване
Още: Често срещани болести при младия спанак: Ето как да се справите
Подрязвайте стъблата през март и по всяко друго време на годината, ако е необходимо, за да поддържате чисто храстовиден вид. Преместете индришето на открито през лятото, но го върнете на закрито, когато температурите паднат под 10°C. Повечето видове индрише никога не са в латентно състояние, затова може да се държат на ярка светлина и да се поливат редовно през цялата година. Но, ако искате да му дадете „зимна ваканция“, може да го преместите на хладно място с минимална температура 10°C. Въобще, индришето предпочита летните горещини – а през зимата не го слагайте на температура, по-ниска от предписаната.
Почвата в саксията на индришето трябва да бъде предимно на торфена основа и добре дренирана (отводнявана).
Болести и неприятели
Листата с жълти ръбове показват неправилен режим на поливане. Ако новите листа са по-малки от старите, това е признак на недостиг на хранителни вещества. Прекомерното поливане причинява загниване на корените – това е общ признак за всички видове мушката.
Още: Кога трябва да засадите патладжана в градината, за да имате богата реколта
Сред насекомите растението може да бъде атакувано от белокрилки.
Осветление
Индришето обича ярка светлина. Затова го дръжте на място, където може да получава поне 4 часа слънчева светлина на ден. Когато се отглежда на полусянка, растението увеличава размера на листата си, за да компенсира недостига на светлина. То се чувства великолепно дори на южни прозорци.
Популярен сорт
Още: Кога и как да засадим чесън: Ценни съвети за начинаещи градинари
Сред най-популярните сортове индрише е „Лимонов здравец“ - Mabel Gray. Това е многогодишно вечнозелено тревисто растение с височина до 45 - 100 см. С възрастта може да образува дебели, изправени стъбла. Листата са зелени, покрити с леко опушване, наподобяващи малки длани, на дълги дръжки. Когато са наранени, листата и стъблата излъчват приятен лимонов аромат. По време на цъфтеж растението образува малки съцветия с люлякови или розови цветове. Цветните венчелистчета са тесни, тънки, често с малко тъмно петно в основата.