Добивът на отглежданата култура е тясно свързан с качеството на засетите семена. В този случай си струва да се вземат предвид не само техният размер и разнообразие. Важна предпоставка за добра реколта е правилната подготовка на семената преди началото на сеитбения сезон.
Когато купувате семена за посев, е важно да обърнете внимание на информацията върху опаковката. Много производители извършват третиране на семената и те са готови за сеитба.
Как да си отгледате най-вкусните и червени чушки в двора
Има обаче ситуации, в които семената се продават без подготовка на семената или когато семената са събрани от самия производител през предходния сезон или са му дадени от приятел. В тези случаи трябва сами да подготвите семената, като ги третирате по няколко начина в зависимост от техните характеристики. Те включват сортиране, нагряване, накисване, дезинфекция, подобряване на кълняемостта и консервиране.
Сортиране на семената (калибриране)
Ако можете да различавате добрите от лошите семена, това може да се направи ръчно. Съществува обаче и друг метод. За да го направите, пригответе 5% солен разтвор. Същността на този метод е да спуснете семената в контейнер с разтвора за пет минути. Лошите семена ще започнат да плуват, а добрите ще останат на дъното. Калибрирането е ефективен метод, който може да се използва и за семена, които вече са били третирани от производителя. След това добрите семена трябва да се изплакнат под течаща вода и да се изсушат на тъмно място. Не се препоръчва сушене с нагреватели.
Затопляне на семената
Всички стари градинари знаят за "затоплянето". Смята се, че затоплянето значително увеличава плодородието на културата в района и намалява вероятността от поражения от болести. Този метод е ефективен само за тиквички, краставици и тиквички. Вместо слънце могат да се използват UV лампи. Облъчвайте растенията в продължение на 1-2 минути. По-мек метод може да се нарече облъчването със слънце. Растенията трябва да се поставят на перваза на прозореца и да се оставят за около 5 часа. Разбърквайте семената от време на време.
Каляване на семената
Препоръчва се закаляване на семената на доматите и пипера. Това ще им помогне да издържат на слани. Ключът към този метод е след потапянето семената постоянно да се преместват от горещо на студено. След няколко третирания семената трябва да се съхраняват при стайна температура. Замразяването е най-лесно с помощта на обикновен хладилник.
Обработки за подобряване на кълняемостта на семената
Първо трябва да се гарантира, че семената покълват. При някои семена е необходимо обвивката им да се разкъса, докато други трябва да се оставят на влажно място. Някои семена ще покълнат само на ярка светлина, докато други ще покълнат на тъмно. Подготвените от производителя семена не трябва да се накисват. Това са покрити, гранулирани семена. Всичко това трябва да се вземе предвид при засяването, за да се получи добър разсад.
Накисването често се прави, за да се омекоти обвивката на семената и да се улесни покълването. Този метод увеличава броя на кълновете, тъй като те покълват няколко дни по-рано. Този метод е и добър начин да разберете предварително кои растения не трябва да се използват във вашия район. Накисването се извършва на няколко етапа:
- Поставете семената в торбички от марля и ги накиснете във вода на стайна температура за 1 ден;
- Сменяйте водата на всеки 4 часа, докато водата стане бистра;
- По-големите семена се изсушават, докато станат пухкави.
Опитните градинари, занимаващи се с накисване, препоръчват използването на растежни стимулатори. Те повишават имунитета и подобряват плодовитостта. Те се предлагат в магазините за семена и съдържат хранителни вещества, които подпомагат покълването и растежа. След такова накисване семената не се измиват, а просто се изсушават.
Могат да се накиснат и в обикновена хладка вода, но това не носи особени ползи. Някои народни средства включват накисване на семената преди засаждане:
- Разредете смес от тор и вода в съотношение 1:5 или 1:10;
- Разредете 20 г дървесна пепел с 1 литър вода и оставете да престои 2 дни преди употреба.
- Янтарна киселина - 1 таблетка за около 5 литра вода.
Най-важните аксесоари, които всеки успешен градинар трябва да има под ръка
Обработки за дезинфекция на семена
Тази част от третирането на семената е много важна за предпазване на бъдещите разсади от болести и вредители, с други думи, за да се унищожат в зародиш всички патогени, които може да са се прикрепили към семената. Този метод често се комбинира с накисване, за да се подобри кълняемостта. Могат да се използват различни препарати от магазините за семена. Съществува и народно средство, което действа като естествен антисептик срещу гъбички, бактерии и вируси по семената:
- Сок от алое. Той може да се използва в чист вид или разреден с вода. Изстискайте сока от алое и разредете 1 част от сока с 1 част вода, след което запазете семената за около 1 ден;
- Накиснете семената в бледорозов разтвор на калиев перманганат за 20-30 минути;
- В сода за хляб добавете 1 грам сода за хляб към половин чаша вода;
- За 3 % водороден пероксид добавете половин чаена лъжичка към половин чаша вода.