Всеки, който използват саксийни растения в градините си, във вътрешните си дворове и на терасата, всяка зима се сблъсква с проблем: как да ги предпазим през дългата студена зима. Особено трудно е в райони, където екстремните студове са чести, да се поддържат трайните насаждения в земята живи. Много по-трудно е да зазимите саксийните растения. Почвата, която е в градината, има прави температурите умерени, защото е в голямо количество. Малките количества в саксиите отделят топлината по-лесно.
Ето някои предложения. Основните правила са, разбира се, да предпазваме почвата в саксиите от замръзване и пълно изсъхване.
Първо проверете саксиите си. Уверете се, че няма място за събиране на вода върху почвената повърхност, където тя може да замръзне, да се размрази и да замръзне отново. Това е особено вредно за многогодишните растения. Добрият дренаж е важен и пухкавата почва също е добра мярка за изолация.
Най -добре е да ги преместите на закрито, където има място. Това може да означава гараж, мазе или оранжерия, ако имате такава. Неотопляем гараж ще намали въздействието на външните температури и ще даде на вашите растения добър шанс за оцеляване. Покриването им с брезенти, след като ги изолирате с навит вестник или картон, може да ви даде топлина от 2 - 3 градуса, което може да означава разликата между оцеляването и замръзването. Мазетата, ако се отопляват, представляват друг проблем. Може да са прекалено топли. Това е добре, ако зазимявате здравец или друго растение, което ще продължи да цъфти в саксиите през студения сезон (не забравяйте да се уверите, че растенията ви имат достатъчно светлина). Но някои може да се заблудят, че е пролет и ще бъдат „шокирани“, когато бъдат пресадени навън.
Няма място вътре? Или саксиите ви са твърде големи, за да се местят лесно? Помислете за заравяне на растенията в земята. Отново колебанията в температурата на почвата са умерени. Контейнерите - дори и най -големите - са по -податливи на замръзване. Изкопаването на вашите растения от контейнерите им през есента, след като отрежете горната им част и ги заровите дълбоко - с няколко сантиметра мулч и почва отгоре - ще увеличи шансовете им за оцеляване. По -малки саксии могат да бъдат заровени в по -големи саксии.
Защитата на дървета, храсти и други дървесни саксийни растения , които не се нуждаят от подрязване, изисква допълнителни грижи. Увийте деликатни стволове с защитно фолио, започвайки от почвената линия и продължавайки възможно най -високо. Натрупването на листа и мулч около тези саксии, използването на тел или друга ограда, за да го задържите около саксията, също значително ще увеличи шансовете за оцеляване.