Април е месец, известен с нестабилно, променливо време. И затова градинарите трябва да знаят как да защитят растенията си от студа и сланата, за да не останат без реколта през новия сезон.
Защита на растенията от студа през април
Априлските студове и нощното захлаждане не са нещо ново за опитните градинари и агрономи. Но трябва ясно да знаете какво да правите в такива случаи, за да не загубите цялата си реколта.
Пролетните слани могат да представляват сериозна заплаха за вашата градина. Дори краткотрайното застудяване може да повреди крехките кълнове, цветове и овощните дървета. И за да останат растенията здрави и реколтата им да не пострада, трябва да можете да реагирате навреме на промените във времето.
4 безпогрешни признака, че градината ви е застрашена от измръзване
Първият метод, към който често прибягват градинарите, когато става въпрос за защита на растенията от студа, е мулчирането. Слой мулч, състоящ се от торф, дървени стърготини, слама и сухи листа, може да предпази корените от внезапни температурни колебания.
Това е особено важно най-вече за младия разсад и многогодишни растения. Преди началото на периодите със слана градинарите също съветват да поливате растенията много добре - влажната почва задържа топлината много по-добре от сухата.
Топлината постепенно ще се освобождава през нощта, поддържайки стабилна температура на почвата. Но за допълнителна защита на вашите растения можете да използвате покривала от агрофибри, чул, кутии, пластмасови бутилки или плат - дори стари чаршафи.
Подслонът трябва да бъде премахнат сутрин, веднага щом температурата стане по-висока - по този начин можете да избегнете прегряване на растенията.
Всеки градинар трябва да направи това преди падането на сланата
Но за да предпазите градината и лозята от замръзване, мокри клони и листа се разпръскват около насажденията и след това се запалват, докато изгорят. Така се отделя дим, който образува термична обвивка - позволява ви да предпазите растенията от студа.
През пролетта трябва да се погрижите за защитата на дърветата не само от студа, но и от лишеите.
Още за защитата на растенията от студ и слана
Освен това при дърветата и храстите се използва още един метод - пръскане с вода. Преди сланите също няма да навреди да навлажните добре почвата около ствола - това ще помогне на растението да запази топлината. А младият разсад от дървета и храсти трябва да бъдат увити с агрофибър, чул или вестници. По този начин покривалото ще предпази насажденията от измръзване. Благодарение на този метод ще спасите насажденията от замръзване и ще спасите бъдещата реколта.
Ето как да определите датата на последната слана преди лятото