Подходящо време за засаждане на моркови е от ранна пролет до края на август. Повечето сортове се засяват на открито между април и юли. Може да ги берете почти през цялата година.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
За пролетна реколта можете да отглеждате моркови в оранжерия през цялата зима. През по-топлите дни морковите няма да се справят добре в оранжерия, защото предпочитат да им е хладно.
Засадете морковите на слънчево място с лека, плодородна почва и добър дренаж. Ако разполагате с камениста и глинеста почва – това би затруднило отглеждането им. В този случай заложете на сортовете с къси корени като Caracas.
Как да засадя моркови в домашната градина?
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Добавете много органична материя към почвата преди сеитба, но не забравяйте, че морковите не обичат прясно наторена почва. Подгответе лехите си предната есен, за да оставите период на почивка преди засаждане.
Как се засаждат моркови?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Трябва да подготвите почвата преди засаждане. Добре е да премахнете всички плевели и да разбиете по-големи буци пръст. Поливайте земята, преди да маркирате редове на 30 см един от друг. Засадете морковите на плитко – около 1 см дълбочина. Засейте семената на 5 см едно от друго.
Покрийте семената много леко и поливайте района възможно най-внимателно с фина лейка. Поддържайте почвата влажна, докато семената покълнат, което обикновено отнема между 10-20 дни.
Как да отгледате МНОГО моркови в градината си с минимални усилия и лекота
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Грижа за морковите
Ако разсадът е твърде близо един до друг, разредете най-слабите растения, за да имате място за растеж. Така растенията няма да се конкурират за хранителни вещества. Премахвайте плевелите редовно, за да запазите ценните ресурси в почвата за вашите растения. Поливайте минимално, но постоянно.