Мнозина смятат, че маслиновото дърво е неизменно свързано с огромното средиземноморско пространство, което в съчетание с горещото слънце помага за узряването на плодовете им – маслината. Въпреки това, те могат да растат в повечето умерени и топли региони, където температурите не биха паднали под нула градуса по Целзий. Засаждането на маслинови дървета биха били чудесни за декорация. Едно такова дърво може да прилича повече на див вид маслина, с много по-малки плодове, отколкото на сортово дърво. С малко търпение и любов можете да отгледате свое маслиново дърво в домашна среда.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Изберете вида му, който желаете да засадите. Има стотици маслинови дървета. Някои от тях са подобни един на друг, само с леки разлики във вкусовите и цветови качества на маслините. Други са коренно различни и имат свои собствени нужди, влияещи на времето за узряване на маслините. Ще са ви необходими пресен тип маслини, набрани директно от дърво със свежа костилка. Маслиновите дървета растат в 8-11 климатични зони. Характеризират се със субтропичен климат и мека зима. Маслините се берат в началото на есента, а плодовете им тогава са узрели и зелени.
Консервираният тип маслини от супермаркета няма да са ви от полза, защото са обработени и варени. В резултат на това костилката вътре в маслината умряла и станала негодна за засаждане. Въпреки това, суровият вид маслини могат да бъдат добри в отдела за пресни зеленчуци. Ако не разполагате с живи маслинови дървета, можете да поръчате семена директно от разсадник. След като имате маслините, използвайте чук, за да натрошете внимателно месото около костилката. Изсипете натрошените маслини в топла вода и оставете да престоят една нощ. Разбърквайте водата на всеки няколко часа. Ако нямате чук, вземете широк нож и с плоската част на острието натрошете месото на маслината.
Отцедете водата и отстранете костилките от пулпата. Съберете изместените камъни и избършете горната част с твърда гъба. След това изплакнете обилно с топла вода за няколко минути. Костилката има тъпи и остри ръбове. Вземете нож и отрежете част от нея от тъпия и край. Не ги изрязвайте напълно, иначе костилките ще бъдат безполезни. Вместо това, направете малка дупка в тях, с размерите на върха на писалка.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
След това е време за засаждане. Напълнете малка саксия с пръст. За всяка костилка вземете саксия с диаметър около 7,5 см и я напълнете с почва. В саксията трябва да има една част едър пясък и една част градински компост. Предлагат се в магазините за градинарство. Напоете с вода съвсем малко, за да поддържате почвата влажна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Потопете костилката им в почвата на дълбочина 2,5-5 см, за предпочитане по една на саксия. Поставете саксията в найлонов плик. Това ще помогне задържането на влага в почвата и ще бъде като малка оранжерия. Оставете саксията на топло и добре осветено място. Перваза на прозореца е идеален за саксии, но знайте, че пряката слънчева светлина в началото е много опасна за разсада. Ако сте покрили саксиите с пластмасово покритие, поставете ги на дифузна слънчева светлина.