Нашите предци никога не са садили смокини близо до къщата, ето защо

12 април 2025, 13:53 часа

Ако живеете в къща и имате двор, сигурни сме, че в един момент сте си помислили – Какви растения да засадя там? Разбира се, всичко е по-красиво със зеленина, но проблемът е, че неопитните хора често избират растения, особено дървета, които създават сянка през горещите летни дни, или овощни дървета, които ще радват с вкусните си плодове и ще бъдат достъпни по всяко време.

Как смокините влияят на пикочната киселина?

Независимо от намерението ви при засаждане на дръвчета е важно предварително да се консултирате със специалисти. Той ще ви уведоми дали имате подходящите условия за засаждане на определено дърво. Също така е много важно да сте добре информирани за вида дървета, които планирате да засадите, тъй като някои дървета не са желателни в близост до къщата, защото могат да причинят щети.

Например, знаете ли, че смокиновите дървета не са идеални за засаждане близо до къщата? Смокиновите дървета имат много инвазивни корени, които растат и се разпространяват с бързи темпове. Корените на смокинята непрекъснато търсят влага, лесно проникват в пукнатини и могат да достигнат основата на къща, особено в по-влажни райони.

Още: Как правилно да подрежете ябълката през пролетта

Това също може да създаде проблеми с инфраструктурата, особено подземните инсталации. Корените се увиват около водопроводни, канализационни и други тръби и дори могат да повредят или пробият тези инсталации. Ако попитате някой, който е имал проблеми със смокините, вероятно ще ви кажат, че колкото по-далече от дома, толкова по-добре.

Не сте яли по-вкусен кекс със смокини

Ако сте решили да засадите смокиново дърво, далеч от дома, ето основната информация, която трябва да знаете за него.

Смокинята е едно от най-старите култивирани овощни дървета в света и принадлежи към семейството на черниците (Moraceae). Според откритите фосилни останки се стигна до заключението, че смокините са били култивирани много преди пшеницата и ечемика, като по този начин представляват първия пример за организирано земеделско производство. Произхожда от Мала Азия, между източна Турция и северна Индия. Продължителността на живота на едно дърво варира от 50 до 70 години.

Какви са условията за отглеждане?

Още: Как лесно да си отгледате мандариново дърво у дома

Смокинята е топлолюбив овощен вид. Устойчивостта на смокиновите дървета на студ зависи до голяма степен от зрелостта на тяхната дървесина. По време на сезона на покой може да издържа на температури от -15 °C, въпреки че не може да понася температури под -10 °C за дълги периоди от време. При напояване и температура от 35 °C смокиновите дървета дават отлични производствени резултати с високо качество на плодовете. По-старите, узрели летни смокини съдържат по-малко вода (те са дехидратирани, така че в клетките не може да се образува лед) и са богати на смола и нишесте, съставки, които осигуряват отлична защита срещу замръзване.

Още: Пресни или сушени - кои смокини са по-полезни

Смокините растат на труднодостъпни, пресечени места, където плододават без човешка грижа, но това не означава, че не трябва да им се осигурява достатъчно вода в определени фази от вегетацията. Отглеждането на смокини изисква около 800 mm валежи годишно. Тъй като има много добре развита коренова система, понася сравнително добре засушаване и отглеждане на необработени терени. В търсене на вода коренът се адаптира към структурата на почвата и основния субстрат, като дори прониква през скални пукнатини. Но при съвременните насаждения с изградена капкова система кореновата система се развива в плиткия почвен слой, защото там намира достатъчно вода.

Еликсир за редица болести: Рецепта за домашен мехлем със смокини и зехтин

Смокините изискват плодородни, рохкави и по-леки почви. Адаптира се добре към различни видове почви поради устойчивостта си на суша, засоляване, хлороза (пожълтяване поради недостиг на желязо) и активен калций. Алувиалните почви, доломитните отпадъци, варовитите почви (варовик) и кафеникавочервените почви са изключително подходящи за него. Оптималната стойност на pH варира между 6 и 7,8.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес