Плевелите са много активни в края на пролетта и началото на лятото и това е моментът да се справите с тях, ако не искате да имате много проблеми по-късно. Плевелите покълват от семената през пролетта и цъфтят през летните месеци. След това те ще произведат семена, преди да умрат през зимата.
Още: 5 цветя, които цъфтят цяло лято без много грижи
Още: Издънки на розите: Какво трябва да знаете и как да се справите с тях
Пълното премахване на плевелите може да се окаже доста трудно, особено за тези, които не са готови да прекарат „лятото на колене“ с мотика в ръка в двора или в градината на вилата.
Използването на химикали за унищожаване на плевели не е добра идея, защото хербицидите могат да убият околните растения. Но има изход! Опитните градинари споделиха начини за естествен контрол на плевелите. Те няма да ви затруднят по никакъв начин, дори напротив – ще ви спестят много време и нерви.
Как да си отгледате морава с лайки?
Още: Разсадът ви не расте? Търсете тези 3 скрити причини и ги отстранете навреме
Още: НЕ го засаждайте до дома си: Това растение привлича акари и води до мухъл
Започнете да унищожавате плевелите възможно най-рано
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 3 цъфтящи растения, които трябва да подрежете през април за красива градина
Още: Меден или железен сулфат: С какво е по-добре да пръскате градината
Номерът за контрол на плевелите е да ги унищожите, когато са все още съвсем млади. Плевенето винаги е трудна и отнемаща време задача, но нашият съвет е да разрохквате почвата винаги, когато можете.
Когато разрохквате почвата, понякога убивате плевелите, преди да бъдат забелязани. Това значително опростява плевенето, младите плевели върху рохкавата почва изгарят много бързо на слънце или под въздействие на вятъра.
Предотвратяване и контрол на заразяване с листни въшки във вашата градина
Още: Торене на разсада на доматите с йод: Кога и как се прави
Още: Основни грижи за младите ягоди за здрава и богата реколта
Използвайте остра мотика
Заточвайте редовно ръба на мотиката си и тя лесно ще пробие едногодишните плевели, без да нарушава много почвата и другите растения наоколо. Използването на мотика означава, че градинарите не трябва да се навеждат и да дърпат плевелите на ръка.
Широкото острие на мотика може да се използва и за отделяне на много различни корени и стъбла. Ако има много плевели и те покриват голяма площ, градинарите могат първо да окосят плевелите и след това да разровят почвата.
Не отлагайте борбата с плевелите. Запонете я още в самото начало на лятото и няма да се налага да прекарвате после часове наред в скубане на вредни растения.