Отглеждането на собствен боб ще ви позволи да имате здравословен, евтин протеин на растителна основа, който ще се съхранява дълго след прибиране на реколтата. Фасулът, комбиниран със зърнени храни, като ориз, се превръща в пълноценен протеин. Те са богати на витамин B и фолиева киселина заедно с много други минерали и са с високо съдържание на фибри.
Растенията на фасула растат до 61 см. на височина като храстови бобчета. Порастването на растението отнемат между 85 и 100 дни от засаждането до прибирането на реколтата.
Още: Кои зеленчуци е най-добре да се засаждат един до друг
За да отглеждате свой собствен боб, изберете място в градината, което е на пълно слънце. Фасулът се справя добре в плодородна почва, но може да процъфтява и в умерена почва поради способността си да фиксира азот.
Засадете семената, след като отмине цялата опасност от замръзване за вашия район. Температурите на почвата трябва да бъдат поне 10 градуса по Целзий. Засадете пет или шест семена в могили, разположени на около 1 м. една от друга. Разредете разсада до три или четири растения на хълм, когато са високи от 8 до 10 см.. Отрежете, не дърпайте, слабия разсад до нивото на земята, за да избегнете прекъсване на корените на избрания разсад. Оформете вигвам от три до четири стълба или колове около всяка могила. Коловете трябва да са дълги поне 2 м..
Докато растенията растат, увивайте лозите да се движат нагоре по стълбовете, като внимателно ги увиете около всеки. След като лозата достигне върха, отрежете я, за да насърчите разклоняването. Странично облечете боба с тор с амониев нитрат, след като растенията са разцъфнали и шушулките са се захванали. Работете с тора до растенията и полейте добре.
Още: Как да се отървем от мравките в градината веднъж и завинаги
Поддържайте зърната снабдени с 2,5 см. вода на седмица; поливайте сутрин, за да предотвратите заболяване. За да забавите растежа на плевелите и да помогнете за задържането на влага, поставете органичен мулч, като остаряла слама или окосена трева, около основата на растенията.