Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да отглеждаме картофи в кофа и да приберем огромна реколта?

01 август 2023, 15:42 часа

Картофите са вкусна и питателна гарнитура към всяко ястие. С увеличаване на тяхната популярност, все повече безстрашни градинари се опитват да отглеждат свои собствени. Схващането, че картофите растат само в топлите страни, е погрешно. Те могат да се отглеждат също и в кофи и да се съхраняват на закрито, за да се запази почвата топла.

Прокарване на издънки

Стъпка 1: Купете необработен сладък картоф от местния фермерски пазар. След това го потопете в съд с вода за определено време, за да може да прокара издънки. Повечето картофи, които се предлагат в магазините за хранителни стоки, са химически обработени. Това се прави с цел предотвратяване на покълването. Ето защо е препоръчително да закупите сладък картоф от местния фермер или фермерски пазар.

Стъпка 2: Напълнете стъклен буркан със студена вода. Картофът има нужда от постоянна хидратация, за да прокара издънки. Отворът на съда трябва да бъде достатъчно широк, за да потопи дъното на зеленчука във вода, но и достатъчно тесен, за да предотврати неговото попадане вътре. Малките бурканчета от мармалад са идеален размер за повечето картофи.

По колко и кога да поливаме КАРТОФИТЕ!

Стъпка 3: Поставете картофа в буркана и изчакайте 3-4 седмици. Потопете дъното на картофа във вода. След 3-4 седмици може да забележите наличието на издънки по неговата повърхност (внимавайте, външната температура не трябва да пада под 10°C). Сладките картофи имат нужда от топлина, за да растат, така че, ако навън е прекалено студено, ги дръжте на закрито.

Стъпка 4: Проверете дали издънките са достигнали повече от 7 сантиметра височина. Издънките порастват и се разлистват в рамките на 3-4 седмици. Листата могат да се появят, преди те да достигнат необходимата височина, и обратното. Но не ги режете, ако и двата признака на зрялост не са налични. Не се притеснявайте, в случай че имате нужда от повече време, за да ги отгледате.

Стъпка 5: Отделете и подрежете издънките. Издънките поникват от долната част на картофа, заобикалят го и продължават своя път нагоре. Опитайте се да ги разделите, без да ги наранявате. След като направите това, премахнете долните листа с помощта на ножица, оставяйки 3-4 по-млади по върховете. Внимавайте да не отрежете или нараните стъблата, докато ги подрязвате, тъй като това може да доведе до покълване на картофите от нежелано място.

Градинарите споделят: Правилното време за събиране на реколтата от картофи

Засаждане на издънките

Стъпка 1: Намерете голяма кофа и пробийте дупки на дъното й. Ако искате да получите богата реколта от картофи, осигурете повече място за корените на растението. Изберете кофа, която е достатъчно голяма (с вместимост поне 76 литра), за да засадите шест издънки в нея. Пробийте дупки с диаметър около един сантиметър на дъното на кофата.

Стъпка 2: Напълнете 3/4 от кофата с почва. Отидете до местния градински център и вземете голяма торба с пръст. Напълнете 3/4 от модифицираната кофа с нея. Ако е необходимо, притиснете почвата с ръце и добавете още от нея до пълното й оползотворяване. Избягвайте да използвате компост, богат на азот, тъй като той може да ускори растежа на листата, но да забави този на картофите.

Стъпка 3: Изкопайте 6 дупки в пръстта с ръце. Изкопайте шест дупки, които са достатъчно големи, за да поберат корените на издънките и да ги покрият с почва. Уверете се, че диаметърът на всяка от тях е не по-голям от 5 сантиметра. И не забравяйте да ги разположите на еднакво разстояние. Ако не искате да копаете с ръце, може да използвате малка градинска лопата, за да изградите окопите.

Направете това и реколтата на картофите ще е 2 пъти по-богата

Стъпка 4: Засадете и покрийте издънките с почва. Поставете издънката в дупката, предназначена за нея, и покрийте с почва. Притиснете с ръка, за да я придържате изправена, и повторете процедурата с останалите. Използвайте градински ръкавици, за да предотвратите попадане на пръст под ноктите.

Прибиране на картофите

Стъпка 1: Поливайте картофите всеки ден и поддържайте постоянна температура в продължение на 100 дни. Не позволявайте температурата на почвата да падне под 10°C. Ако отглеждате картофи през зимата, приберете кофата на закрито. Оставете я на място, в което се поддържа оптимална стайна температура. Полейте картофите, докато нивото на вода в кофата се покачи малко над почвата.

Стъпка 2: Приберете реколтата след 100 дни. Поставете градински ръкавици. Покрийте пода със стар чаршаф и обърнете кофата върху него. Извадете и почистете картофите от пръстта. След това ги приберете и се опитайте да ги съхраните възможно най-дълго време. Някои картофи могат да изглеждат по-големи от други. Това е напълно нормално, тъй като водата и светлината се разпределят неравномерно по издънките.

Опитайте тези съвети и се наслаждавайте на богата реколта от картофи във вашата собствена кофа градина!

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес