За успешното отглеждане на финикова палма от костилка, има два напълно равноправни метода.
Първи начин.
Костилките от фурми се оставят да изсъхнат за няколко дни на открито. След това се накисват в гореща вода и се държат около 24 часа, така че да набъбнат. В малък съд засипете стърготини, поставяте в тях набъбналата костилка и щедро полейте с вода. Следете стърготините винаги да бъдат влажни.
След 30 дни, когато се появят първите издънки, може да ги пресадите в друг съд с височина около 70 мм. На саксията се прави добър дренаж и се засипва със смес, състояща се от 4 части пясък, 2 части пръст, 2 части хумус и 1 част дървесна пепел. По време на тази процедура, трябва да бъдете особено внимателни с покълналата вече костилка, така че да не се откъсне – костилката осигурява допълнително подхранване.
Когато покълналата част достигне височина от 100 мм, е необходимо внимателно да се постави младата палма в саксия с по-голям обем. Предвид факта, че палмата е чувствителна към пресаждане, най-добрият вариант е просто да се премести заедно с почвата в новия съд, а останалото пространство да се запълни с почва, подобна на тази, използвана при засаждането.
Първите пет години пресаждането се провежда ежегодно, след това на всеки 3 години. При това, всеки път трябва леко да увеличавате количеството почва. На 15-годишна възраст честотата на пресаждане се намалява на един път на 6 години. Саксиите не трябва да са широки, а високи, защото палмата има дълга коренова система. Светлината трябва да бъде разсеяна, а в процеса на растеж е необходимо растението да се завърта малко по малко, така че най-младото листо да е насочено към стаята.
Поливането се извършва с вода на стайна температура. Честотата на напояване се увеличава по време на горещо време. Постоянно избърсвайте листата на палмата с влажен парцал и допълнително я навлажнявайте с пулверизатор. Включването на специален подхранващ тор (готов за употреба в магазините) се извършва на всеки 2 седмици, през периода на повишена растителност – през лятото и през пролетта честотата нараства до 1 път седмично.
Температурата за предпочитане е следната: през зимата от 8 до 15 градуса, а през лятото – до 20 градуса. Стаята трябва да се проветрява, но в никакъв случай финиковата палма не бива да е на течение. При лятното “изнасяне” на палмовите дръвчета на балкона или в градината, избягвайте открити ветровити места. Незабавно отстранявайте сухите листа.
Втори начин
Методът е подобен на първия почти във всичко, с изключение на няколко функции. Първо, преди засаждането, твърдата черупка на костилката се реже в средата. Това е необходимо за по-бързото поникване на кълновете през много твърдата костна обвивка. И на второ място, след поставянето на срязаната костилка в саксията, повърхността можете да покриете с фолио, за да създадете микроклимат. Под фолиото почвата трябва да се поддържа влажна. Кълновете се появяват след 30 до 45 дни и по-нататъшните операции са напълно идентични с първия метод.