Използвате ли дафинов лист само като подправка? Това означава, че не знаете за останалите приложения на тези листа. Те могат да се използват не само в готвенето, но и в ежедневието. Например за борба с лошата миризмата. Освен това дафиновите листа са отлично средство за целите на градинарството.
Още: Подправката, с която опитните градинари поръсват градината всеки сезон
Още: Какво да засадите след картофите, за да получите добра реколта?
Приложения на дафинов лист в градинарството
Оказва се, че лавровият лист се справя добре с много вредители. Основното нещо е да знаете как точно да превърнете подправката в средство против насекоми. Вземете тенджера, налейте в нея един литър вода и добавете към нея дафиновите листа, съдържащи се в една опаковка. Оставете течността да заври и изключете котлона. Добавете малко течен сапун към охладената течност и разбъркайте добре. Изсипете охладения бульон в бутилка със спрей. Поръсете уязвимите растения с капки от готовия продукт. След няколко дни повторете процедурата. Листните въшки ще изчезнат.
Защо опитните градинари заравят дафинов лист в градината през есента?
Дафинов лист против комари - пригответе същата отвара, само без сапунен компонент. В резултат на това ще получите страхотен спрей против комари.
Още: Дори най-старите семена на пипера ще покълнат с помощта на 2 хапчета
Още: Хапчето, с което листата на фикуса ще спрат да капят
Дафинов лист срещу мравки - просто поставете листата върху мястото, което искате да защитите от мравки. Резултатът ще ви изненада приятно: насекомите ще изчезнат от градината или дома ви.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стимулиране растежа на разсада: Най-добрите бабини рецепти
Още: Зимен разсад: Засейте тези зеленчуци през януари и ще се радвате на ранна реколта
Има още няколко начина за използване на дафинови листа в градинарството:
Заравяне на листа: Най-лесният и ефективен метод. Достатъчно е да заровите 3-5 пресни дафинови листа на дълбочина 5 см в почвата след прибиране на реколтата. Това ще предпази почвата от вредители и болести, както и ще я обогати с полезни вещества.
Запарка от дафинов лист: За да приготвите запарката, залейте 5 дафинови листа с литър вряща вода и оставете да вари няколко часа. След това полученият концентрат се разрежда в 9 литра вода и с него се поливат лехите. Тази инфузия може да се използва за поливане на растения като профилактично средство срещу болести и вредители.
Още: Какви цветя се сеят през януари? Запомнете това важно правило!
Още: Най-добрият тор за спатифилума през януари е този
Мулчиране с дафинови листа: Сухите дафинови листа могат да се използват като мулч. Те не само ще предпазят почвата от изсушаване, но и ще създадат допълнителна бариера за вредителите.
Ползи от използването на дафинови листа в градината:
Екологичен: Дафиновият лист е естествено лекарство, което не вреди на околната среда.
Рентабилен: Дафиновият лист е достъпно и евтино лекарство.
Лесна употреба: Използването на дафинови листа във вашата градина е много лесно.
За най-добри резултати се препоръчва да се редува използването на дафинов лист с други естествени продукти за растителна защита. Редовно проверявайте растенията за вредители и болести. Спазвайте правилата на сеитбообращението.
Как дафиновият лист влияе на кръвната захар и холестерола?