Преди зимуване на розите е важно да се уверите, че растението може да издържи на ниски температури. За да направите това, трябва да предприемете няколко важни стъпки - да подрежете храстите, да ги третирате срещу вредители и болести, да изолирате кореновата система и да наторите с правилния тор.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Тези цветя не се страхуват от замръзване, но могат да бъдат повредени от мразовит вятър. Ако стъблото на цветето замръзне, това не е голям проблем. Важно е кореновата система да се предпази - за целта тя трябва да е покрита например с окосена трева, пръст или кора. Освен това растението трябва да се третира с инсектицид и фунгицид.
Най-добрият тор за рози през есента
Има няколко варианта за подхранване на тези цветни храсти - минерални торове, водоразтворими торове, както и народни средства, по-специално дрожди.
Резитба на катерливи рози през есента - как е правилно да се прави, за да цъфтят дълго и пищно
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
През есента е необходимо да се добавят повече фосфор и калий в почвата под самия розов храст - това са микроелементите от минералните торове, които растението трябва да подготви за зимуване. Можете да използвате течни антистресови препарати (биостимуланти) или гранулирани торове с ниско съдържание на азот.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Суперфосфатът се използва и за рози през есента - това са прости торове, които съдържат минимум азот и максимум калий, фосфор и магнезий. Такива торове се използват най-добре през пролетта, тъй като те трябва да дадат на растението добър старт и растеж.
Ако розите се подхранват с мая, то най-доброто време за това е пролетта. Когато се използва мая, започва процесът на ферментация, отделят се вещества, които позволяват на растението да расте максимално, а това е необходимо през пролетта.
Най-добрата опция през есента е гранулиран тор с бавно освобождаване. Той се разтваря постепенно и действа за период от 3 до 6 месеца. Използва се лесно - просто трябва да разрохкате почвата и да добавите този тор. След това почвата отново се разкопава.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
През есента розовият храст трябва да се подрязва - начинът на подрязване зависи от вида на растението. Обикновените рози се подрязват на височина 25-30 сантиметра, но когато става въпрос за храстови рози, е необходимо да се отстранят тези клони, които са обрасли и вдървесенили, тъй като там могат да се размножават различни вредители и болести.
След това трябва да използвате биостимуланти, както и да направите смес от инсектицид и фунгицид, които действат при ниски температури, и да добавите микроелементи. Това е по-добре от торето на рози с мая. След това трябва да премахнете падналите листа, тъй като патогените могат да останат върху тях. Следващата стъпка е покриването на кореновата система.
Кога е последното време за торене на розите преди зимата?
Трябва да започнете да подготвяте растенията за зимата около 20 октомври. В същото време, когато подхранвате цветя, трябва да се съсредоточите върху времето - основното е температурата да не е по-ниска от 10-15 градуса. Когато температурата падне до 5-7 градуса през нощта, тогава, по правило, препаратите се разтварят лошо и почти не действат. Ето защо и най-добрият тор за рози през есента трябва да се използва навреме, за да се извлече максимална полза от него.
Най-добрите торове за розите през есента са тези