В нашето кратко ръководство представяме най-красивите храсти за градината - цъфтящи, иглолистни дървета, както и вечнозелени широколистни храсти. Избрахме растения, които са идеални като пасианс или засадени на групи, на редове и под формата на жив плет.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Най-красивите цъфтящи храсти за градината
1. Роза ( Roza )
Безспорната кралица на храстите в градината. Пленява с цвета на кадифените си листенца, а понякога и с миризмата си. В градините най-често се засаждат едроцветни или многоцветни рози, високи паркови рози и малки почвопокривни рози. Както подобава на една кралица, розата има доста високи изисквания – нуждае се от плодородна, добре дренирана и лека, неутрална или слабо кисела почва. Трябва да й осигурите слънчево и проветриво място, но защитено от силни ветрове. Розовите храсти, засадени на сянка, са уязвими от гъбични заболявания. Можете да засадите рози в градината си самостоятелно, на групи или под формата на жив плет, или в цветни лехи и цветни лехи.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
2. Японска азалия ( Azalea japonica )
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Този екзотичен градински храст ражда цветя преди листата. Те имат формата на набраздени чаши, събрани в гъсти гроздове, и се предлагат в много цветове. Азалията изисква умерено слънчево или полусенчесто място, защитено от вятър, който е опасен за храста, особено през зимата. Вирее най-добре в хумус и кисела, добре дренирана почва. Субстратът трябва да е постоянно леко влажен - от една страна, азалията не понася твърде влажна почва, но също така расте слабо в суха почва.
3. Люляк (Syringa vulgaris)
Истинска класика сред декоративните градински храсти. Дължи популярността си на великолепните съцветия, съставени от миниатюрни цветчета във формата на тръба със зашеметяващ аромат. Те се появяват в края на пролетта и могат да варират от бяло до розово, синьо и лилаво. Предимството на храста е липсата на специални изисквания за отглеждане - той може да се справи с повечето почви. Най-добра обаче е плодородна и леко влажна почва с неутрално или слабо алкално pH. Люлякът цъфти най-красиво на слънчево място. Повечето сортове люляк са устойчиви на замръзване и понасят добре градското замърсяване. Храстът трябва да бъде засаден далеч от други растения и стени на сгради, тъй като корените му са много обширни. Затова обикновеният люляк най-често се засажда като пасианс или жив плет.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
4. Градинска хортензия ( Hydrangea macrophylla )
Цъфти обилно, образувайки големи сферични съцветия с различни нюанси на розово, червено и синьо. Под влияние на химичния състав и реакцията на субстрата те често променят цвета си - само бялата хортензия не променя цвета си. Храстът започва да цъфти в края на юни, а мъртвите цветове остават по клонките до първата слана. Най-подходяща за нея е слънчева или полусенчеста позиция – колкото повече слънце, толкова по-красиво цъфти. Хортензията се нуждае от почва, която е пропусклива, хумусна, много влажна, с кисела реакция. Има слаба устойчивост на замръзване. Можете да я засадите като самостоятелно растение или в комбинация с други цветя и храсти в градината.