Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Градинар: Напревете това, ако искате хризантемите винаги да са красиви и цъфтящи

10 октомври 2023, 18:22 часа

Хризантемите са популярни и красиви цъфтящи растения, които могат да внесат ярки цветове в градината или дома ви. За да се гарантира, че те ще процъфтяват и ще дават зашеметяващи цветове, е важно да им осигурите подходящи грижи и внимание. Ето някои съвети за това как да се грижите за хризантемите:

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Изберете подходящо място: Изберете място в градината или дома си, което да получава поне 6 часа пряка слънчева светлина на ден. Осигурете добра циркулация на въздуха, за да предотвратите гъбични заболявания.

Добре дренирана почва: Засадете хризантемите в добре дренирана почва, богата на органични вещества. Добрият дренаж е от решаващо значение за предотвратяване на загниване на корените и други проблеми, свързани с водата.

Засаждане: Хризантемите могат да се засаждат през пролетта или есента. Изкопайте дупка, малко по-голяма от кореновата бала, и поставете растението на същата дълбочина, на която е било в първоначалния си контейнер. Разположете ги на около 18-24 инча едно от друго, за да осигурите добра циркулация на въздуха.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Колко често трябва да поливате хризантемите?

Поливане: Хризантемите предпочитат равномерно влажна почва, но не и преовлажнена. Поливайте растенията дълбоко и постоянно, като оставяте почвата леко да изсъхне между поливките. Избягвайте да поливате отгоре, за да предотвратите гъбични заболявания.

Наторяване: Прилагайте балансиран тор с бавно освобождаване през пролетта и в средата на лятото, за да стимулирате здравословен растеж и обилен цъфтеж. Спазвайте препоръките на производителя за дозиране.

Прищипване и подрязване: За да стимулирате храстовидния растеж и повече цветове, прищипвайте върховете на младите растения хризантема, когато достигнат 6-8 см височина. Редовно подрязвайте мъртвите или избледнели цветове, за да удължите периода на цъфтеж.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Мулчиране: Нанесете слой мулч около основата на растенията, за да запазите влагата, да регулирате температурата на почвата и да намалите растежа на плевелите. Мулчът също така помага да се предотврати пръскането на почва по листата, което намалява риска от заболявания.

Подкрепа: Високите или едроцветни сортове хризантеми може да се нуждаят от забиване на колове или опора, за да се предотврати преобръщането им при силен дъжд или вятър.

Да си отгледаме хризантема

Борба с болести и вредители: Следете за често срещани вредители по хризантемите, като акари, паяжини и листозавивачки. Ако е необходимо, използвайте подходящи органични или химически средства за борба. Фунгицидите могат да помогнат за предотвратяване на болести като брашнеста мана или ръжда.

Презимуване: При по-студен климат защитете хризантемите си от суровите зимни условия, като ги покриете с дебел слой мулч или пренесете саксийните растения на закрито. Подрежете листата след първите студове.

Разделяне: За подмладяване на растенията е полезно хризантемите да се разделят на всеки 2-3 години. Изкопайте кичурите, разделете ги на по-малки части и пресадете най-здравите части.

Като следвате тези указания за грижа, можете да се наслаждавате на красотата на хризантемите в градината или дома си и да им осигурите процъфтяване сезон след сезон. При правилна грижа тези зашеметяващи цветя ще ви възнаградят с ярките си цветове и прекрасни цветове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес