Орхидеите се считат за взискателни и трудни за отглеждане растения. Има известна истина в това: тези растения създават проблеми, особено за тези, които се грижат за тях, които не са запознати с нуждите на техния вид. Днес ще ви представим кои са най-честите грешки при грижата за орхидеите.
Орхидеи – основи на отглеждането
Орхидеите са взискателни растения. В зависимост от рода и вида те имат различни температурни предпочитания. Най-популярният фаленопсис, често отглеждан в домашни условия, е топлолюбив - идеалните условия за него са 23-27 градуса през деня и 18-20 градуса през нощта.
Още: Къде е най-добре да сложите саксията с орхидеята?
Орхидеите предпочитат светли, добре осветени места. Тъй като повечето от тях са епифити, растящи на дървета, без контакт с почвата, е необходимо да им се осигурят подобни условия у дома. Най-добрият субстрат е смес от борова кора, кокосови черупки, експандирана глина и торф. Въпреки че орхидеите обичат вода, ние ги поливаме само когато субстратът е напълно изсъхнал след предишното напояване.
Най-честите грешки при отглеждане на орхидеи
Правилното поливане на орхидеите или по-скоро тяхното напояване е ключът към успеха в отглеждането на тези взискателни растения. Местоположението и торенето също са важни. Ако не осигурим на орхидеите тези основни условия, растението няма да цъфти отново.
Още: Пресаждане на орхидея - тънкостите, които трябва да знае всяка домакиня
1. Поливане на орхидеи
Орхидеите могат да се поливат по традиционния начин, т.е. чрез наливане на вода директно в саксията. Внимавайте обаче да не остане на дъното. Много по-добър метод ще бъде да поставите контейнера с растението в купа с вода за около 15 - 30 минути. Времето за къпане зависи от възрастта на растението - колкото по-младо е то, толкова по-бавно субстратът му абсорбира влагата, така че трябва да кисне по-дълго. Ако отглеждаме повече от един екземпляр, не забравяйте да не поливате всички растения с една и съща вода - в противен случай рискуваме да разпространим гъбични заболявания и неприятели. Можете също така да поставите фитил в субстрата на орхидеята, през който автоматично ще тече вода. Тези растения не обичат влажна, преливаща почва.
Струва си да обърнем внимание и на водата, която използваме за поливане. За съжаление не може да бъде хлорирана чешмяна вода - тя е твърда. Съдържащите се в нея калциеви минерални соли могат да се утаят върху корените на растението, като по този начин блокират способността му да абсорбира хранителни вещества. Така че нека използваме утаена вода, снежна вода, дъждовна вода или вода от филтър за обратна осмоза. Можете също така да добавите киселинност към чешмяна вода с няколко капки лимонов сок.
Още: Когато орхидеята не цъфти, добавете ТОВА към водата и ще се отрупа с пъпки
2. Предпочитана светлина
Орхидеите естествено растат върху кората и клоните на дърветата в тропическите гори. Следователно те са адаптирани към светли позиции, но не и пряко изложени на слънчева светлина. Често срещана грешка е поставянето на растението на твърде тъмно място.
Поради липса на достатъчно светлина растението спира да расте, цветовете му започват да падат, а листата се обезцветяват. Не можете да прекалявате със слънчевата светлина, особено през лятото. Излишъкът му също е вреден. Силната светлина причинява слънчево изгаряне и черно и кафяво обезцветяване на листата.
3. Торене – кога и как?
Още: Собственичка на цветарски магазин разкри трик, с който растенията не изсъхват
Разпространено е мнението, че обилното торене ще доведе до невероятни резултати под формата на красиви цъфтящи орхидеи. Нищо не може да бъде по-далеч от истината. Тези растения са много чувствителни към прекомерно торене. Излишните неизползвани хранителни вещества се отлагат в субстрата, което може да отслаби и увреди корените на растението. Препоръчва се използването на торове, предназначени за орхидеи, във висока степен на разреждане – в зависимост от вида дозата е половината от препоръчителната доза. Торът се прилага само през вегетационния период. Когато орхидеите изпаднат в латентно състояние, спираме да ги храним. Важно е орхидеите да не се торят веднага след пресаждането. Не бива да прекалявате и с домашно приготвените торове, например от чесън, бананови кори или картофи. Струва си да наблюдавате растението и да му осигурите това, което харесва.
Това е най-добрият начин за покълване на семена навън през зимата
Как се отглежда орхидея след прецъфтяване