Орхидеята е цвете, което почти всяка домакиня отглежда у дома заради красивите му цветове. И въпреки че не е много претенциозно в грижите за него, все пак има някои правила, които трябва да знаете, за да ви радва с пищните си цветове.
Тайната на пищния цъфтеж на орхидеята
Експертът по грижа за стайните растения от Ohio Tropics Рафаеле Ди Лало споделя как да се грижим за орхидеите у дома. Той разкри всички нюанси по отношение на поливането, слънчевата светлина, торовете и други подобни.
В света има около 25 000 вида орхидеи, така че ключът към разбирането на нуждите на вашето растение е идентифицирането на вида му и необходимите грижи за него. Популярният фаленопсис идва от Югоизточна Азия, където расте по дърветата на ярка слънчева светлина. Трябва да се има предвид, че катлеите и вандите растат много по-високо в короните на дърветата в дивата природа и изискват ярка светлина, която може да е трудно да се повтори на закрито.
От колко светлина се нуждаят орхидеите?
За фаленопсиса прозорецът, който гледа на изток, би бил идеален. Поставете растението близо до прозореца, но не трябва да докосва стъклото. Прозорците със западно и южно изложение също са подходящи, особено ако използвате щори или прозрачни завеси, за да смекчите отблясъците.
Сложете 5 таблетки от това в саксията с орхидеята - тя ще цъфти както никога досега
Повечето орхидеи се продават в прозрачни пластмасови саксии в смес от кора или мъх сфагнум. Ди Лало отбелязва, че те са чудесни за начинаещи, защото ви позволяват да наблюдавате здравето на корените. Има обаче саксии от непрозрачна пластмаса, глазирана керамика и специални саксии за орхидеи със странични отвори за подобрена циркулация на въздуха и дренаж.
Когато става въпрос за среда за отглеждане, както кората, така и мъхът сфагнум имат своите предимства. Важно е водата да се оттича бързо, намалявайки риска от гниене на корените.
Сфагнумът задържа по-добре влагата и ви позволява да поливате растенията по-рядко, но трябва да сте сигурни, че растението не гние.
Как да поливаме правилно орхидеите?
За поливане на орхидеи Ди Лало препоръчва да ги занесете в мивката. Поставете саксийното растение в купа или съд без дупка, напълнете с топла вода и оставете да престои около 10 минути. След изцедете излишната вода и обърнете саксията с орхидеята към прозореца.
Експертът съветва да наблюдавате корените за улики кога да поливате. Когато те се превърнат от зелени в сребристо бели, това време е настъпило. За орхидеи в мъх сфагнум проверете горния слой мъх - той трябва да изсъхне.
Ди Лало горещо препоръчва наторяване на вашите орхидеи. Най-добре е да използвате ниска доза тор всеки път, когато поливате, като следвате указанията на опаковката, препоръчва експертът.
Ди Лало споделя, че използва тор в съотношение ¼ чаена лъжичка на половин литър вода и го прилага при всяко поливане. На всеки няколко седмици е добра идея да пропуснете торенето и просто да поливате, за да отмиете всички останали соли от използвания тор.
Грижи за орхидея след цъфтежа
Повечето орхидеи се купуват цъфнали. Ако се грижите добре за тях, след няколко месеца те отново ще ви зарадват с цветовете си.
Тъй като цъфтежът избледнява, Ди Лало предлага да отрежете съществуващото стъбло, като направите разрез между долното цвете и възела точно под него. След няколко седмици там трябва да се появят нови цветя. Като алтернатива можете да отрежете цялото стъбло, давайки възможност на орхидеята да "отгледа" ново.
Как да пресадите орхидея
Независимо дали вашата орхидея расте в смес от кора или мъх сфагнум, тя ще трябва да се пресажда всяка година или две.
Най-добре е да направите това след края на цъфтежа. Започнете с навлажняване на новата среда, като я накиснете в купа. През това време извадете орхидеята от саксията и изхвърлете стария пълнеж. След това отстранете кората или мъха от корените и ги подрежете, ако е необходимо. Върнете растението в саксията и напълнете с кора или мъх сфагнум, като внимателно натиснете средата около корените с пръст или пръчка. След това намокрете добре орхидеята във вода и я върнете на прозореца.