В края на август доматите, чушките, както и останалите зеленчукови култури започват да вехнат и видът им плаши градинарите, полагащи усилия за удължаване на плододаването.
В такива моменти е изключително важно незабавно да се предприемат действия по разрешаването на този проблем.
За щастие има прост метод, чрез който зеленчуковите култури могат да бъдат съживени буквално с едно поливане и той е известен на повечето градинари с опит. Той включва поливането на зеленчуковите насаждения с разтвор от лимонена киселина.
Как да запазим доматите и чушките в края на август?
Ако забележите, че насажденията са започнали да вехнат и да избледняват, въпреки поливането и грижите за тях, тогава трябва да прибегнете до един странен, но много ефективен метод. Благодарение на този трик чушките и доматите могат да се преобразят само за няколко часа.
Йод за богата реколта от домати: Топ 4 на най-добрите рецепти
За да приготвите "вълшебния състав", ще трябва да подготвите кофа с утаена и затоплена вода. Разтворете само една голяма лъжица лимонена киселина в течността.
След това полейте всеки храст с приготвения разтвор. За всеки корен ще са ви необходими две чаши от приготвения продукт. Най-добре е процедурата да се извършва вечер.
На сутринта ще забележите, че насажденията буквално са започнали да се съживяват. Методът може да се използва на всеки етап от развитието на зеленчуците.
Редовно проверявайте листата на доматените храсти, за да не пропуснете началния стадий на всяко заболяване. Именно през втората половина на вегетационния период те са най-податливи на болести като кладоспориоза, късна болест, черно бактериално петно и др.
Нуждата от влага при доматените насаждения в периода на плододаване се увеличава. Ако през първата половина на вегетационния сезон те трябва да се поливат рядко, но обилно, така че корените да стигнат до голяма дълбочина, тогава в края на сезона е важно постоянно да се поддържа влажността на почвата в кореновата зона на 75-80 %.
При липса на вода в почвата, листата започват да се извиват, фотосинтезата се забавя, хранителните вещества не се абсорбират. В резултат на това растежът на плодовете спира и качеството на реколтата намалява. Важно е да се предотврати изсушаването на почвата. Ако се редува с преовлажняване, това може да доведе до напукване на плодовете.
Още: Прищипване на доматите през август - ето как се прави