Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дефицит на магнезий при разсада - какво го издава и какво се прави

19 март 2024, 10:10 часа

Ако при благоприятни условия разсадът от домати и пипер стане бледозелен, вероятно му липсва магнезий.

Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина

Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари

Дефицит на магнезий при разсада

В идеалния случай разсадът трябва да е изумрудено зелен. Бледозеленият цвят е сигурен признак за магнезиев дефицит.

Дори при високо съдържание на този елемент в почвата, той може да не достигне до корените поради използването на фосфорно-калиеви торове.Фосфорът и калият свързват магнезия, пречейки на растението да го абсорбира.

Най-добрите дни за засаждане на разсад домати през март 2024

Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство

Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни

Това не означава, че трябва да се откажете от фосфорно-калиевите торове, но трябва да добавите магнезий в хелатна форма.

Редовно подхранвайте разсада с магнезиев хелат според инструкциите на производителя, за да избегнете магнезиев дефицит и проблеми с растежа.

За коригиране на дефицита може да използва магнезиев сулфат - прилага се чрез кореново подхванване или чрез пръскане. Освен това пръскането е за предпочитане, особено при остри форми на дефицит. Подходяща е и употребата на доломитово брашно. За всеки кг почва се използват 2 чаени лъжички фино доломитово брашно.

Добавянето на магнезий, когато рН на почвата е прекалено ниско или високо, няма да помогне, защото растението пак няма да може да абсорбира този минерал, докато рН не се коригира. И ако в почваа вече има достатъчно от този минерал, но pH нивото не е балансирано, тогава коментираният минерал може да доведе до блокиране на други хранителни вещества.

Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете

Значение на магнезия за растенията

Магнезият е част от хлорофила и участва пряко във фотосинтезата, така че ролята му за развитието на растенията е изключителна. Той активира много растителни ензими, които задействат редица сложни процеси, включително и механизмите, свързани с набавяне на кислород на растенията. Подобрява използването и мобилността на фосфора, увеличава използването на желязо от растенията. Магнезият ускорява узряването на семената и влияе върху тяхното качество, влияе върху образуването на съцветия и плодове, ранното узряване и равномерността на зрялост, спомага за подобряване на качеството на реколтата.

При недостиг на този минерал растението “премества” неговите запаси от старите листа в новите. Поради това признаците на недостиг се появяват първо върху долните стари листа: жилките остават зелени, но между тях листът пожълтява и дори побелява и се образува хлороза. След това жълтите петна между вените се развиват в мъртви зони и изсъхнали ръбове. При остър дефицит на магнезий се забелязват "мраморни" петна, къдрене и пожълтяване. Когато магнезиевият дефицит стане по-сериозен, хлоротичните петна засягат и младите листа. В някои случаи листата умират и падат. Липсата на магнезий води до недостатъчно образуване на цветове и неправилно развитие.

Как правилно да поливате разсада на доматите - важни препоръки

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес