Едно красиво цвете, което цъфти с прелестни сини цветове, може да бъде прекрасно допълнение към всяка градина. Освен заради красотата си то е ценено и заради лечебните си свойства.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Лечебното цвете, което всеки градинар трябва да засади
“Синята метличина се използва широко в народната медицина поради своите противовъзпалителни, антибактериални и диуретични свойства. Растението съдържа още витамини А, С, Е, К и В, както и минерали като калций, желязо, магнезий и калий” казва руската билкарка Светлана Ткаченко.
Токсиколог: Това са най-опасните цветя за хората с алергии
“В билколечението метличината се използва за лечение на заболявания на черния дроб, жлъчния мехур, бъбреците и пикочния мехур. Помага и при възпаление на очите и конюнктивит. Сега има много декоративни разновидности на това растение. Те съдържат същите активни вещества като техните диви роднини, въпреки че концентрацията може да варира”, допълва експертът.
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
“Синята метличина може да се използва като чай, запарка или екстракт. За да приготвите чай, залейте една или две чаени лъжички изсушен цвят от метличина с чаша вряла вода и оставете да вари 10-15 минути. Инфузията се приема по половин чаша два до три пъти на ден преди хранене“, казва Светлана Ткаченко.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
“Трябва да се помни, че отварите и настойките от синя метличина са слабо отровни. Употребата им е противопоказана по време на бременност”, припомня още експертът.
Отглеждане на синя метличина
Отглеждането на синя метличина в градината не е особено трудно. Предпочита слънчеви места, но може да расте и на полусянка. Почвата трябва да е плодородна, добре дренирана и умерено влажна. Семената от метличина могат да бъдат закупени в специализирани магазини или да се съберат, след като растението е цъфнало.
За да съберете семена от метличина, трябва да изчакате, докато цветята узреят напълно. Това обикновено се случва в края на лятото или началото на есента. Зрелите семена са с кафяв цвят и лесно се отделят от цветната глава. Те трябва да се съхраняват на сухо място до следващия сезон на засаждане.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
Синята метличина е много непретенциозно растение, което не изисква много грижи, но расте най-добре на влажни, богати на вар почви. Тези цветя могат да се отглеждат не само в градината, но и в сандъчета на балкона или на външни первази.
Грижата за метличина се свежда до редовно поливане и разкопаване на горния слой на почвата. Високите сортове синя метличина трябва да бъдат вързани към колове. Растенията не се подхранват с торове. Само на много бедни почви, преди цъфтежа, насажденията се поливат веднъж със слабо концентриран разтвор на пълен минерален тор.
Рициново масло за торене на цветята - как е правилно да се използва
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!