Почти всеки градинар отглежда лалетата в градината си - те са сред първите цветя, които цъфтят през пролетта. Градината, украсена с ярки лалета, изглежда наистина впечатляваща. Но както всички други растения, така и лалетата са податливи на атаки от различни вредители. За целта е важно да се полагат правилните грижи за тях. Една от тях включва третиране на луковиците със специални средства. Но ако сте пропуснали това, има и други начини да предпазите любимите си цветя от вредители без да използвате химия. Тези 3 начина включват третиране с пипер, синапено семе и мулчиране.
Защита на лалетата от вредители без химия
Черният пипер е богат на капсаицин, който от своя страна е естествен репелент срещу много вредители.
Кога е най-добре да се извадят луковиците на лалетата?
Затова с тази подправка можете да поръсите почвата в цветната градина, а може и да приготвите разтвор от литър чиста вода и 1 супена лъжица смлян черен пипер и малко количество течен сапун. Разтворът трябва да се напръска върху листата и стъблата на лалетата.
Синапено семе - в този случай, за да приготвите разтвор, който отблъсква паразитите, ще ви трябва 1 литър чиста вода и 2-3 супени лъжици стрио на прах синапено семе. След като всички съставки се смесят добре и сместа се настоява няколко дни, тя се прецежда и се нанася върху растенията чрез пръскане.
Мулчът, разпръснат около лалетата, не само предотвратява появата на плевели, но също така запазва влагата в почвата и предотвратява размножаването на много вредители.
Други грижи за лалетата
Преглеждайте ги редовно за болести. Ако се установи, че растенията са дефектни, те трябва незабавно да бъдат изкопани и изгорени. В противен случай те ще замърсят почвата и съседните лехи.
Почвата около кълновете трябва да се разкопае, се увеличи количеството кислород, доставяно на корените, както и да се намали изпарението на влагата от почвата.
Поливайте растенията редовно и не позволявайте почвата да изсъхне.
Веднага щом кълновете се появят и вече са видими с просто око, трябва да ги подхраните с тор с високо съдържание на азот. Последният е необходим за правилното формиране на листата. За подхранване са е подходяща употребата на нитроамофоска.
Систематичното подхранване на лалетата със сложни минерални торове не е задължително. Но ако се грижите за здравето на вашите растения, ползите от такава грижа ще бъдат много по-големи от вредите.
В периода на образуване на пъпки лалетата се нуждаят от два пъти повече хранителни вещества. През този период растенията изпитват дефицит на фосфор и калий. Трябва да изберете торове с високо съдържание на тези химични елементи и с минимално съдържание на азот, което е необходимо на етапа на първото торене.
С началото на цъфтежа здравето на растенията може отново да се подкрепи с комплексен минерален тор.
Трябва ли да се режат листата на лалетата след цъфтежа