В стремежа си да приберат богата реколта от картофи, много градинари прибягват до различни трикове. Но много от тях не са запознати с един бабин трик при засаждане, който гарантира високи добиви. Известно е, че този метод, който включва отглеждане на кореноплода под слама, дава отлични добиви.
Още: Как да засадите ябълки от семената им
Още: Сега е най-доброто време да наторите смокинята - ето как
Бабиният трик за засаждане на картофи, който гарантира богата реколта
Процесът започва с изкопаване на дупки с дълбочина до 20 см, в които се поставят клубените. Върху насажденията внимателно се полага слой слама и след това се покрива с пръст.
Дълбоко или плитко засаждане на картофите - кое е по-добро
За да се ускори растежа на грудките, се препоръчва използването на мокра слама, въпреки че някои градинари са намерили алтернатива, използвайки окосена трева.
Още: Стайни растения за тъмни ъгли: Най-издръжливите видове за апартамент без слънце
Още: Божурите ви ще цъфтят като никога досега: Ето как се торят и поливат от пролетта до есента
Според експерти този подход е особено полезен при работа с „тежка“ почва. Можете да очаквате не само солидна реколта, но и богат добив по мързеливия начин. В допълнение, този метод премахва необходимостта от разкопаване на почвата и минимизира риска от поникване на плевели в лехите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ще събирате краставиците с кофи, ако добавите тази тор към тях
Отглеждане на картофи под слама увелича както добива, така и цялостната ефективност на градинарството.
Старо народно суеверие гласи, че трябва да засадите картофи, когато листата на брезата започнат да се разгръщат: „Когато брезата има лист с размер на стотинка, всяко семейство сади картофи.“
По това време почвата вече се е затоплила достатъчно, но все още има достатъчно влага, необходима на клубените за покълване. Ако бързате и засадите в студена почва, посадъчният материал може да изгние, но дори и това да не се случи, ще трябва да чакате дълго време за покълването.
Още: Перфектната морава: Ето как да създадете рай в градината си
Още: 9 начина за защита на растенията от слана през пролетта
Ако закъснеете със засаждането, кълняемостта може да е много ниска поради липса на влага в почвата. Агрономите казват, че правилното време за засаждане е, когато почвата на дълбочина 10 см се е затоплила до +10 градуса и буца пръст, стисната в юмрук, не се разпада, но от нея не тече вода, което означава, че почвата е „узряла“и готова за засаждане на клубените.
Прочетете също: Засаждане на картофи: Златните съвети, които трябва да знае всеки градинар