Хората, които се занимават с отглеждането на зеле в градината си, полагат не малко грижи за него и накрая реколтата е наистина добра. Подхранването е едно от нещата, за които трябва да помислите, когато говорим за този зеленчук, а и за всеки друг.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Наторяването е ключов момент дори, когато става въпрос за разсада. В днешната статия ще ви посочим как, кога и с какво е правилно да наторявате този полезен зеленчук, за да имате истински добра реколта.
Как и с какво да торим зелето в градината за добра реколта?
Минимум два пъти трябва да наторите зелето в градината. Понякога това се прави и по-често. Две седмици, след като засадите разсада, следва да извършите първото ключово наторяване. В този случай трябва да смесите по 200 грама фосфорни, азотни и поташни торове на сто квадратни метра насаждения. Ако преди това сте наторили почвата с органични торове, може да ползвате карбамид или амониев нитрат.
Преди години жена ми каза как правилно да подхранвам краставиците, цял живот съм ѝ благодарен
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Повечето градинари, за да имат богата реколта, първо наторяват зелето с оборски или птичи тор. Нужен ви е половин килограм тор, който да разтворите в кофа, пълна с вода. На корен зеле са му нужни около литър от разтвора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
В началото на юли се извършва второто наторяване. За целта може да си послужите с птичи или оборски тор. Ако сте привърженици на органичното наторяване и го прилагате сравнително по-често, препоръчително е да редувате с минерали. Подхранването на зеленчука в градината не трябва да се извършва повече от два пъти в месеца.
Наторете зеленчука по този начин и в края на сезона ще се радвате на огромни зелки и ненадминато богата реколта!