Узряването на доматите зависи от няколко фактора. Първият от тях е времето. Късните сортове, които узряват през август-септември, често не се зачервяват поради понижението на температурите през нощта.
Друга причина е прекомерното подхранване, особено с азот. Доматите се нуждаят от азот само в началото на вегетационния период, през август е препоръчително напълно да спрете всяко подхранване. Можете единствено да третирате листата с разтвор на пепел или монокалиев фосфат.
И третата причина е изобилието от зелена маса. Запазените долни листа, странични издънки, активно растящ връх - всичко това изисква енергия и сила от растението.
Спешни мерки за ускоряване зреенето на доматите
Ако отрежете долните листа, премахнете допълнителните издънки и прищипете върховете, доматите ще насочат цялата си енергия към узряването на плодовете.
Вторият начин е да повредите леко кореновата система. За да направите това, трябва да разкопаете храстите около корена. Това създава стрес за растението и то активира всичките си сили.
Третият начин е да направите няколко хоризонтални разреза в стъблото на разстояние 5–7 см от земята.
Дори опитните градинари забравят да направят това с доматите през август
Четвъртият метод е най-щадящ и удобен. Просто откъснете клонката с домати, които са започнали да зреят. По този начин храстът ще насочи енергията си към узряването на останалите плодове.
Тайната на етилена
Етиленът е вещество, което ускорява узряването. Излъчва се от ябълките, така че можете да поставите няколко касетки с този плод в оранжерията.
Има и друг вариант - да изгорите долните листа, в резултат на което те също ще започнат да отделят етилен. Това ще създаде стрес за растението и то ще активира всичките си сили.
Без тези 2 съставки реколтата на доматите няма да е богата - ето как ги използват опитните градинари
Друга опция е третирането на долните листа със следния разтвор - 50 g магнезиев сулфат и 5 литра вода. След няколко дни тези листа трябва да се премахнат.