Градината в края на лятото е пълна с предизвикателства, но поддържането на свежест включва добра комбинация от редовна поддръжка, планиране и дори засаждане на нови видове. Тъй като летните горещини срещат сухи или влажни условия, в зависимост от това къде живеете, климатичните промени оказват влияние върху градината.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 9 практични съвета при прибиране на реколтата от картофи
Температурата може да варира от горещи вълни до хладни периоди, а за градинарите е обичайно да се движат по вълните. За щастие, добре приспособените растения правят същото.
Краят на лятото предлага прости, рационализирани задачи, които не са предназначени да затрупат градинаря. Това е време на преход, когато можете да се насладите на плодовете на своя труд, като същевременно вземете мерки за следващия сезон.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Късното лято създава условия за засаждане на растения от хладния сезон, от култури до декоративни растения. Ето и още няколко препоръки за поддържане на свежестта!
Колебания на времето
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Късното лято носи променливи температури и метеорологични условия. Продължавайте да поливате редовно. Растенията ви може да изглеждат отпуснати, но редовното овлажняване ги подготвя за есенна изява, за последен разцвет, или подготовка за зимен покой.
Промените във влажността и горещите условия правят растенията податливи на вредители и болести. Поливайте дълбоко, а не често и плитко, за да поддържате здрави корени. Избягвайте преовлажняването, което води до стрес и гъбични проблеми.
По това време на годината следете за паяжини, които се развиват добре в горещи и сухи условия. Пръскайте растенията с маркуч в началото на деня, за да премахнете от стъблата, а ако се превърнат в проблем - с градински сапун или масло.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Преразглеждане на графиците за торене
До края на лятото много топлолюбиви растения изразходват по-голямата част от енергията си и си почиват до застудяването на температурите. С висок топлинен фактор и забавяне на растежа е полезно да промените графика за торене.
Спрете да торите цъфтящи храсти като рози и хортензии. Тъй като растенията забавят растежа си и се ориентират към зимен покой, те не се нуждаят от пряка енергия за нов растеж или цъфтеж. Преустановете на шест до осем седмици преди очакваната дата на първите слани.
Наторявайте всички нови сезонни насаждения и култури с нискокачествени органични торове или свързани с тях добавки като компост, водорасли и други. Когато се установят, новите насаждения се възползват от азота, фосфора и и калий.
Пропуски в засаждането
Въпреки че голяма част от градината все още процъфтява, няколко растения може да не издържат на горещото лято. Изскубнете излезлите от употреба едногодишни растения, сезонни култури и многогодишни растения, за да подобрите външния вид на лехите и саксиите. Това създава чист външен вид, подчертава останалите растения и освобождава място за засаждане на нови растения.
Попълване на площта
Запълнете празнините с подбрани многогодишни и едногодишни растения. Заложете изцяло на растения с удължено време на цъфтеж или интересни листа за есента. Растенията, които издържат на високи и ниски температури, са добър избор.
Започнете отглеждането на култури за хладния сезон
Както и при попълването на едногодишни и многогодишни растения, изберете топло- и студоустойчиви култури за есенна реколта или за презимуване.
Лятната сеитба включва магданоз, маточина, горчица, зеле, репички, моркови и ряпа. Директна сеитба на адаптивни култури или стартиране на такива в сенчести сандъчета за семена.
Обърнете внимание на това, да изберете сортове, които бързо узряват, за да можете да им се насладите преди дълбокото настъпването на студовете. Предимството на късното засаждане (освен удълженото време) е, че някои вредители са близо до края на активния си хранителен цикъл.
Добавяне на семена за трева
При попълването на едногодишни, многогодишни и сезонни култури, проверявайте голите участъци в тревната площ. Към края на лятото тревата може да се окаже суха на места. Сега е моментът да запълните тези участъци, като разпръснете семена. Насочете се към проблемните места за по-лесно прилагане и концентрирайте семена там, където е необходимо.
Косете редовно тревата на височина от около 2/3 см. Тази височина поддържа буйния и листовиден вид на растението, за да може то да поема влага, като същевременно предпазва корените от топлина, слънце и сезонни условия.
Избледняващи цветове
Редовно премахвайте главите на едногодишните и многогодишните растения. Отмиването на главите подобрява външния вид на растението и насърчава цъфтежа през хладния сезон. Премахването на изтощените цветове пренасочва енергията от производството на семена към по-нататъшен цъфтеж.
В края на лятото, особено през септември, има изключения при откъсването на цветчетата. Помислете за шипките за осигуряване на интерес през зимата и семена за цъфтеж през следващата година.
Селективно откъсване на главите
За прецъфтяващите рози, които произвеждат шипки, е важно да спрете премахването на главите през септември. Добре е това да стане шест до осем седмици преди очакваната дата на замръзване.
Това дава време на останалите цветове да създадат шипки, които осигуряват цветен акцент и храна за птиците и дивите животни. Това също така е сигнал за растението да пести енергия от цъфтежа, докато се подготвя за зимен покой.
Отрязвайте преминаващите цветове на хортензията за сухи аранжировки. Или ги оставете да покафенеят на стъблото за по-дълготраен ефект. В зависимост от целостта на цветето, изтънелите, папирусни венчелистчета придават трайна текстура. Това няма да повлияе на храста и е по-скоро „избор на градинаря“ относно естетиката.
При едногодишните и многогодишните растения изключение от отвяването на цветните глави в края на лятото правят растенията, от които искаме да произведем семена. Едногодишните и многогодишните растения пускат семената си и в зависимост от избора и климата презимуват, за да се появят отново напролет. Не премахвайте главите на растенията, които искате да се самозасеят в градината.
Семепроизводство
Оставянето на цъфтящите растения да се засеят има многобройни предимства, едно от които е продължаването на цъфтежа през следващите сезони. Това се прилага добре в натурализирани, вилни и неформални градини. То ви гарантира, че ще имате растения, които са добре приспособени към условията на отглеждане на вашето място.
Друга основна полза от оставянето на растенията да се засеят е храната за пойните птици и други диви животни. Семената осигуряват запаси от енергия през есента и зимата, когато източниците на храна са по-оскъдни.
Естественото падане на семена също е от полза за бъдещите колонии. Някои многогодишни растения разчитат на зимните температури, за да покълнат. Периодът на студена стратификация е необходим, за да се формират силни растения. Ехинацеята, рудбекията и котешката мента са семена, които изискват студена стратификация.
Семенните шушулки и главичките също осигуряват траен ефект през зимата. През тихото време в природата семената добавят текстурен елемент.
И накрая, производството на семена ни позволява да събираме и съхраняваме семена за бъдеща употреба. Съхраняването на семена е полезно за наследствени или любими хранителни култури, особено ако те са трудни за получаване или от прохождащи селекции.
Запазването на семена е рентабилно и помага за насърчаване на генетичното разнообразие сред нашите култури. Защитата на генетичните характеристики е предимство на отглеждането на наследствени култури, отглеждани заради техните характеристики на плододаване и растеж.
Събиране на билките
Билките с разрастващи се стъбла и разклонения може да са непокорни или редки на места. Сега е отлично време да ги върнете във форма, като насърчите храстовидните форми. За да освежите билките, подрежете стъблата, за да насърчите храстовидния им хабитус. Те ще изпитат прилив на свежа енергия за растеж.
Някои билки, като босилека, живеят във вода за неопределено време. Поставете няколко изрезки във вода на слънчев перваз на прозореца за използване през зимата или ги размножете от резници, за да им се наслаждавате в закрит съд през зимата. Ако в края на лятото билките нямат достатъчно свежи, податливи, вдървесинени стъбла за резници, изчакайте новия растеж през есента.
Изсушаването на изрезките е лесен начин да ги запазите. Окачете билки като градински чай, магданоз, мащерка, розмарин, риган и мента на топло, сухо и защитено място. Листата са полезни за есенните и зимните ястия.
Насърчаване на зимния потенциал
Когато оценяваме растенията в края на сезона, помислете за зимната градина. Знаем, че трябва да оставим затихващите рози да се развият и многогодишните растения да се засеят, когато е необходимо. Оставете интересни семенни шушулки, сухи цветни глави и клонки, за да предизвикате интерес през студените месеци.
Запазете декоративните треви непокътнати заради ярките им пера и фино остриетата им листа. Те са красиви есенни акценти, които се запазват и през зимата, дори и в кафявата си, спяща фаза. Докато семената осигуряват естетика и източници на храна за птиците и дребните бозайници, растенията им предлагат убежище.
Помислете за предстоящи допълнения, като дървета и храсти, за да добавите структура. Есента е точно зад ъгъла и е идеална за засаждане на дървета, храсти и многогодишни растения. Планирайте зрелостта, като осигурите достатъчно място за напълно развити екземпляри. Помислете за храсти и дървета с многосезонна привлекателност, включително интересни през зимата.
Докато всичко е узряло, помислете какво бихте искали да промените в градината. Снимките помагат за бъдещото планиране, което е приятно занимание през хладните зимни дни.
Износени, разхвърляни лехи
Простото почистване на лехите и границите на градината подобрява външния ѝ вид и същевременно подобрява условията за отглеждане. Премахването на плевелите, отстраняването на падналите материали и освежаването на мулча съживяват експозицията в края на сезона и създават предпоставки за есента.
Изваждане на плевели
Плевелите виреят по всяко време, а късното лято е най-подходящо за производството на семена. Изтръгването на плевелите, преди да пуснат семена, помага на бъдещите насаждения. Както и при другите растения, семената на плевелите презимуват, за да се появят през пролетта.
Премахвайте корените и главите на семената, за да намалите разпространението на размножаващата се популация от плевели. Това спомага за по-малка конкуренция между ценните градински селекции, подобрява циркулацията на въздуха и намалява разпространението на болести сред растенията.
Почистване на отпадъците
Отпадъците приютяват вредители и болести, а премахването на падналите листа и листенца около растенията подобрява условията. Като допълнителен стимул едно леко изгребване за почистване на остатъците създава свеж вид на лехите.
До края на лятото градинският мулч може да е изпепелен от слънцето и износен. Ако планирате да смените лехите през есента, задръжте свежия мулч до засаждането на растенията. В противен случай подложете на подхранване компост или мулч, за да освежите външния вид, като същевременно подобрите задържането на влага, потискането на плевелите и регулирането на температурата.
Добавете мулча, след като се отървете от плевелите. Културите в производствен режим могат да се възползват от освежена слама или мулч за изолация в края на лятото.
Излишна реколта
Чудесно предизвикателство за градината в края на лятото е обилната реколта и демонстрацията на цъфтеж. Запазете излишъка, като консервирате пресни плодове и зеленчуци и изсушите цветя за дълготрайна наслада.
Мариноване, консервиране, съхраняване и замразяване
Август и септември означават много реколта, въпреки че топлолюбивите култури са в процес на приключване. Продължавайте да събирате редовно реколтата, за да стимулирате производството в края на сезона. Разчистете изчерпаните култури, за да освободите място за нови сортове.
Мариноването, консервирането или приготвянето на сосове са подходящи за много зеленчуци и плодове - от праскови и къпини до царевица, бамя, зелен фасул и домати.
Ако се нуждаете от лесен и бърз начин за съхранение на лятната реколта, изберете замразяването. За повечето плодове и зеленчуци е полезно първо да се бланшират, за да се деактивират ензимите и да се запази трайният им вкус, както и да се омекоти кожата им. Използвайте ги през зимата, за да си припомните вкуса на богатата реколта.
Изсушете цветовете
Ако не сте готови да се разделите с цветовете на късното лято в градината, много многогодишни растения и цъфтящи храсти произвеждат цветове, които се сушат прекрасно за дълготрайни цветни аранжировки. Пресовайте цветовете с преса за цветя или ги изсушете за съхранение.
Отрязвайте свежите цветове в началото на деня, след като сутрешната роса изсъхне. Окачвайте цветята с главата надолу за по-лесно сушене. След като ги отрежете, отстранете листата и навържете стъблата на малки групи. Завържете стъблата с мек канап и ги окачете на сухо и затъмнено място. За пълното изсъхване на цветята може да са необходими няколко седмици. Когато изсъхнат напълно, те ще имат твърди цветове и крехки стъбла, които се чупят лесно.
Още: Градината в края на лятото: Гъбичките по растенията могат да бъдат полезни
За хортензиите отрежете цветовете пресни или ги оставете да изсъхнат на стъблото. В края на лятото или началото на есента цветовете стават папирусни и твърди. Те са идеални за отрязване, когато цветът им премине в тъмнорозово и зелено. Насладете им се на есенната трапеза.