Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 причини, заради които почвата става неплодородна

18 юни 2024, 08:13 часа

Качеството на почвата, което може да се влоши, на пръв поглед без причина, играе важна роля за реколтата. Често градинарите несъзнателно допускат някои грешки и това води до негативни резултати.

Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина

Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари

Грешки, които влошават качеството на почвата

Слънчевата светлина е важна, но също така е много важно лехите да са на място, където няма да се стъпва или тъпче много. Това може да причини уплътняване на почвата, което ограничава растежа на корените, движението на водата и циркулацията на въздуха.

Невероятна реколта от домати и краставици: Тайните на подготовка на почвата

Липсата на мулчиране може да доведе до редица проблеми в градината, като склонност на почвата към ерозия, уплътняване, значителни температурни колебания и загуба на влага поради изпаряване.

Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство

Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни

Лехите, които са мулчирани, потискат плевелите. Добавянето на органична материя към почвата, съдейства за регулиране на почвената температура, докато мулчът се разлага. Друго предимство на мулчирането е, че помага за минимизиране на уплътняващия ефект на водата по време на дъжд или обилно поливане.

Лошият дренаж може да доведе до подгизнала почва, което води до увяхване на растенията, гниене на корените и в крайна сметка смърт на растенията. Въпреки това има някои прости решения на този проблем, които включват добавяне на органична материя към тежки глинести почви и инсталиране на дренажни системи, ако е необходимо.

И най-простият вариант е да не избирате ниско разположени места за засаждане на растения, които са склонни към задържане на вода в почвата.

Липса на редовно изследване на почвата - това може да изглежда като ненужна стъпка, но тестването на почвата може да има значение. Редовното тестване ще ви помогне да определите дали pH на почвата трябва да се коригират и какви хранителни вещества й липсват. В края на краищата, дисбалансите в pH и хранителните вещества засягат не само здравето на почвата, но и здравето на растенията. Така че периодичното тестване на почвата ви позволява да вземате информирани решения относно прилагането на торове и методите на торене.

Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете

Пренебрегване на биологията на почвата - почвата е не само почва, но и полезни микроби, гъбички, насекоми и земни червеи, които играят жизненоважна роля в кръговрата на хранителните вещества, разлагането и структурата на почвата. Ето защо поддържането на здрава почва е от решаващо значение за процъфтяването на растенията във вашата градина. В същото време прекомерната обработка на почвата, прекомерната употреба на химикали и липсата на мулчиране могат да нарушат биологичния състав на почвата.

По-добре е, според градинарите, да се подобри биоразнообразието на почвата чрез мулчиране, добавяне на органични вещества и сеитбообращение.

Засаждането на инвазивни видове може да създаде хаос във вашата градина. Такива растения са като плевели - лесно могат да изместят местната растителност, да нарушат екосистемата и да променят състава на почвата.

Бъдете внимателни, когато избирате какви растения да отглеждате и се опитайте да използвате повече местни видове, които поддържат биоразнообразие и здравето на почвата.

Растенията, които е по-добре да НЕ засаждате в градината си - те изтощават почвата само за 1 година

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес