Петунията е страхотна декорация за задния двор. Това цвете се отличава с разнообразие от нюанси и непретенциозност.
Никак не е сложна грижата за тази култура. Но за да може петунията да цъфти красиво и дълго време, си струва да избягвате някои често срещани грешки при нейното отглеждане.
Дефицит на влага
Най-често петуниите страдат от недостатъчно поливане. Някои цветари се страхуват от преовлажняване на почвата, така че напояват цветето малко.
В резултат на симулиране на подобни пустинни условия, листата на културата бързо пожълтяват. Друга неприятна последица е липсата на цъфтеж.
Поради това е необходимо редовно да се полива. Почвата е нужно да е влажна на 2-2,5 см. Ако е необходимо да се задържи влагата, тогава е нужно мулчиране на почвата. За да направите това, можете да използвате стърготини или декоративни чипове.
5 цветя, които може да отглеждате в дома си, ако имате котка
Лоша светлина
Друга често срещана грешка при отглеждането на петунии е недостатъчното осветление. Но тази култура просто обожава слънцето. Много е важно дневните часове за нея да продължават поне 12 часа, а още по-добре - 14.
Когато цветето изпитва липса на слънчева светлина, процесът на образуване на пъпки спира, а самият цъфтеж се оказва много кратък. Също толкова важно е да осигурите светлина на разсада от петунии.
Саксиите с него трябва да се въртят равномерно, така че слънцето да осветява растението от всички страни. Ако този фактор се пренебрегне, тогава стъблата ще се огънат.
Липса на тор
Много производители на цветя смятат петунията почти за плевел, който може безопасно да расте самостоятелно. Но не е! Не е достатъчно просто да засадите разсад във висококачествена и плодородна почва. Тази декоративна култура има нужда от често подхранване. Подходящи за тях:
- калиев монофосфат;
- органичен;
- сложни опции.
За първи път е най-добре да използвате комбинирани формулировки с азот. Процедурата трябва да се повтори, когато се образуват първите пъпки. Но този път се препоръчва използването на течни продукти, съдържащи калий.
7 цветя, които трябва да присъстват във всеки дом
Заливане на надземната част
Друга често срещана грешка при отглеждането на петунии е поливането. Но това не е свързано с липса на влага. Напротив, някои цветари мокрят надземната част на културата. Ако поливате цветето отгоре, листата ще бъдат напръскани.
Това е абсолютно недопустимо! Заради такова поливане през деня могат да се образуват изгаряния по листата. Също така, поради тази причина стъблата могат да бъдат засегнати от гниене. В резултат на това растението ще бъде слабо и различни вирусни заболявания ще започнат да го убиват.
Оставяне на изсъхнали пъпки
Често цветарите не обръщат внимание на пъпките, останали след цъфтежа. Това обаче не трябва да се допуска. В края на краищата, запазването на увехналите цветя е свързано с:
- растеж на шушулките;
- празна консумация на хранителни вещества;
- ненужна загуба на енергия.