Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

4 мита за поливането на растенията, в които не трябва да вярвате

08 август 2024, 10:56 часа

Светът на градинарството е пълен с препоръки. Митовете за поливане на градината са неверни, докато не се докаже, че са верни.

Може би сте си мислили, че дъждът ще напои вашите зеленчукови лехи, само за да откриете увехнало растение след буря. Или сте чакали до сутринта, за да използвате маркуча, само за да намерите увиснали, жадни цветя.

Още: Градинар споделя: Кога е време да пресадите орхидеята

Може да имате техники, които следвате и които работят за вас - чудесно! Слушайте вашите растения, тъй като те ще ви кажат, когато са жадни.

Потърсете увиснали листа, хрупкави стъбла и увяхващи многогодишни растения. Сухата почва е по-лека от мократа, така че можете да използвате и цвета като индикатор. Постоянно влажните почви причиняват пожълтяване на листата и гниене на корените. Стремете се към оптимален междинен период, като напоявате само когато горните пет сантиметра от почвата изсъхнат. Винаги обаче трябва да съобразявате графика си с нуждите на всеки от вашите видове.

Митове за поливане на градината

Все още ли трябва да поливате, когато вали

Все още може да се наложи да напоявате, когато вали! Всичко зависи от това колко валежи са паднали във вашата градина. Може да има достатъчно влага за напояване на земята и утоляване на жаждата на вашите растения след целодневна буря. Ако вали само за час или два, това леко поръсване не осигурява достатъчно влага в почвата.

Добър начин да разберете дали вашите растения се нуждаят от напояване след буря е като проверите почвата в градината си. Пъхнете пръст в градинските си легла, използвайте пръчка или купете влагомер. Не е нужно да използвате маркуча, ако усетите влага дълбоко под горния слой. Ако пробиете горния слой на почвата и намерите суха пръст отдолу, ще трябва да полеете добре градинските си легла.

Имате ли нужда от напоителна система

Друг градинарски мит е, че имате нужда от скъпи напоителни системи, за да поддържате красив двор. Но дали автоматизираното напояване е най-добрият начин за хидратиране на вашите лехи? Помага за поддържане на постоянна влага , но някои системи имат слепи петна, които не достигат. Или път може да имате особено жадни растения близо до устойчиви на суша. В този случай е най-добре да поливате едно растение, без да намокрите цялата леха.

Контейнерите и повдигнатите легла изсъхват по-бързо от леглата в земята. Дългият маркуч е особено полезен за саксии, като ги поддържа хладни в жега и суша. Използвайте пръста си, за да тествате почвата и вижте кои се нуждаят от най-много вода – през следващата година инстинктивно ще знаете къде да напоявате и колко често!

Друг лесен начин за минимизиране на напояването на място е чрез групиране на растения с подобни нужди от напояване. Настройте таймери за вашата система, които отговарят на нуждите на различните градински легла. Устойчивите на суша видове се нуждаят от много по-малко влага от тези, живеещи в блатата.

Вярно ли е, че не трябва да поливате следобед

Този мит за градинарството е лесен за развенчаване; трябва да поливате, ако вашите растения се нуждаят от това. Всички други правила са на второ място! Не искате да чакате до сутринта и да откриете мъртви растения. Стресираните от суша растения са особено податливи на вредители и болести и се справят по-зле при горещи вълни от правилно напоените.

Градинарите понякога казват да не се полива следобед, защото причинява брашнеста мана или пухкава мана в топли, задушни нощи. Напояването всъщност не причинява разпространението им, а влажността на околната среда от поливането през горещите дни. Дръжте брашнестата мана настрана, като поливате само близо до основата на почвата през горещите дни. Това поддържа ниска влажност в близост до чувствителните листа.

Оптималното време зависи от вашия график, въпреки че някои основни правила ви помагат да разберете кога ще получите най-много ползи. Напояването рано сутрин и следобед е най-добро, тъй като това са най-хладните части от деня. Горещите температури и пряката слънчева светлина бързо изпаряват влагата, което означава, че ще трябва да използвате повече вода от нормалното за обедното поливане.

В крайна сметка трябва да включите маркуча за вашите култури, когато забележите, че са жадни и имате време. Опитайте се да следвате указанията, но знайте, че вашите култури са жилави и ще се оправят, ако поливате през нощта, следобед или на обяд.

Трябва ли да поливате всички растения по малко всеки ден

Растенията пият вода всеки ден, но това не означава, че се нуждаят от ежедневно напояване! Този подвеждащ градинарски мит може да доведе до лоши практики за поливане. Вместо това се стремете да ги поливате рядко, дълбоко. Има две причини за това:

Първо, продължителното поливане насърчава корените на растенията да растат дълбоко в градинската почва. С дълбоки корени вашите зеленчуци и трайни насаждения могат да изсмучат повече хранителни вещества и вода, отколкото ако пуснат плитки корени . Ако поливате по малко всеки ден, вашите култури ще пуснат корени само в горните слоеве на почвата.

Втората причина, поради която дългите, редки сесии на поливане са върховни е, че те поддържат почвата влажна за повече дни, отколкото поливането малко. Гъстото накисване прави градинските лехи охладени чрез изпаряване. Колкото повече вода има в почвата, толкова повече се изпарява и толкова повече влага е достъпна за корените.

Още: Съвети и трикове: Всеки градинар трябва да знае това

Използвайте мулч или компост върху почвата и запазете още повече влага от нормалното! Този хранителен слой предпазва водата от пряка слънчева светлина, като я държи заключена под повърхността на почвата. Той също така добавя полезни хранителни вещества и микроорганизми, които повишават устойчивостта на растенията. Мулчиране и дълбоки, редки сесии на поливане поддържат вашите култури щастливи през цялото лято.

Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес