Всеки градинар иска бързо да получи висококачествен и питателен компост. За целта задължително в него трябва да присъстват 3 съставки - органични отпадъци, ускорители на разлагането и добавки, които увеличават броя на полезните микроорганизми.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Какво трябва да направите с компоста през ноември?
Резултатът ще бъде отличен органичен тор, чието използване ще подобри сериозно състоянието на почвата и ще направи шансовете за получаване на богата реколта почти сто процента.
3 съставки, които са задължителни за компоста
За да получите висококачествен органичен тор, трябва да използвате 3 задължителни съставки.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Органични отпадъци. Тази група включва хранителни остатъци (картофени обелки, обелки от плодове, обелки от лук, кори от дини и др.), както и градински органични материали (окосена трева, отрязани цветя и др.)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Ускорители на разлагане. Това са добавки, които карат компоста да „узрее“ по-бързо: неизгорели дървесни остатъци, оборски тор, утайка от кафе.
Добавки, които увеличават броя на полезните микроорганизми. Меласата и царевичният сироп ще свършат идеална работа.
Добавянето на горните съставки е гаранция за ускорено узряване на компоста и получаване на идеалния тор. Резултатът е маса, която може да се използва за торене, материал за мулчиране и „подобрител“ на състоянието на почвата (ще стане по-лека и по-плодородна).
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Освен това, благодарение на наличието на такъв естествен и ефективен тор, градинарят ще може да намали употребата на „химикали“.
Как да познаете качествения компост?
Миризма. Ако компостът е приготвен правилно, той ще мирише много приятно. Пресният хумус мирише на гора, сухи листа и гъби. Ако усетите мирис на мухъл или гниене, когато отворите вашия компостен кош или яма, това означава, че процесът е нарушен. В този случай трябва да махнете капака от кутията и да оставите хумуса да изсъхне, като не забравяйте да разбърквате няколко пъти. Ако тези стъпки не помогнат, тогава торът трябва да се изхвърли, тъй като в тази форма може значително да навреди на растенията.
Цвят. Правилно приготвеният хумус има тъмнокафяв цвят. В магазините често се продава хумус, който е черен на цвят. Той е лишен от полезни микроелементи, тъй като се получава в резултат на изгаряне под въздействието на висока температура и висока влажност.
Правилно приготвеният хумус е доста рохкав и ронлив, а признак за готовността на тора е наличието на червеи в него.
Скоростта на узряване на компоста зависи от влажността, температурата и размера на компостната яма. Обикновено естественият процес на приготвяне на тора отнема от 3 месеца до 2 години, но сега, благодарение на съвременните препарати, този процес може да се ускори значително.
Едно от основните условия за ускоряване е постоянното разбъркване на компоста, което трябва да се прави поне веднъж седмично.
За да подготвите висококачествен органичен тор, ще трябва да имате търпение, но резултатът си заслужава.
Как правилно да използвате есенни листа за компост?