Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 сорта домати, които дават необичайно големи плодове и имат отличен вкусен

25 януари 2025, 14:07 часа

За градинарите, които искат да получат възможно най-високи добиви от домати с големи, месести плодове, има добри новини. Има три сорта необичайно големи домати, характеризиращи се с висок добив и отличен вкус. Тези 3 сорта включват "Големият Зак", "Чудото на Земята" и "Сибиряк".

3 сорта едри и вкусни домати

Един от тези сортове е "Големият Зак". Дава до 30 килограма плодове от квадратен метър засадена площ. Средно теглото на такива домати варира от 500 до 700 грама, а понякога достига до килограм. Плодовете на този сорт имат сладко-кисел вкус, който е идеален за приготвяне на салати и сокове.

Отглеждане на домати: НЕ правете тези 3 грешки, ще останете без реколта

Вторият сорт е „Чудото на Земята“. От 1 квадратен метър засадена площ можете да съберете от 12 до 14 килограма домати. Плодовете тежат средно от 500 до 800 грама, някои тежат повече от килограм. Те се отличават със своята месест, сладост, деликатен вкус, плюс сортът е устойчив на лошо време и болести.

Ако изберете сорт "Сибиряк F1", можете да съберете до 15 килограма плодове от 1 квадратен метър засадена площ. Плодовете от този сорт тежат средно 500 грама, но могат да тежат 1-2 килограма. Те са ярко червени на цвят, месести и много вкусни. Подобно на предишния сорт, сортът "Сибиряк" е устойчив на болести.

Най-добрият сорт домати - дава богата реколта, без много грижи

 

Засаждане и грижа за доматите

Доматите са светлолюбиви култури. За добра реколта се нуждаете от много слънчева светлина, идеална е южната част, защитена от негативните ефекти на северните ветрове. Доматите обичат сухия въздух и не понасят влага. Избягвайте подпочвените води в района, където отглеждате домати.

Леко киселите почви с ниво на киселинност 6,0-6,7 се считат за идеални. Доматите растат добре на глинеста почва с всякакъв вид тор (органичен / минерален). Предшествениците на доматите могат да бъдат бобови растения, кореноплодни зеленчуци и зеленчуци. Почвата, изтощена след картофи, сладки пиперки и патладжани, не е подходяща. След тези растения доматите могат да се заразят с късна болест.

Тези сортове домати дават най-богата реколта

Преди засаждането на разсад почвата трябва да се подхрани. Подходящ е разтвор на меден сулфат или меден хлорид. След такава обработка почвата се подхранва с тор. По-добре е смес от минерални и органични торове. След това наситената с полезни вещества почва се третира с горещ разтвор на калиев перманганат (три литра разтвор на квадратен метър). Подготовката на лехите завършва пет дни преди засаждането на разсад в открит терен. 

Градинарите с опит твърдят, че разсадът се вкоренява по-добре в облачен ден. Можете да засадете разсад след залез слънце. Това ще помогне на разсада да се адаптира към почвата без агресивна слънчева светлина. 

За богата реколта от домати: Сложете това в дупката при засаждане на разсада

 

Предварително изгответе план за засаждане на домати в земята. Вариантите при засаждане зависят от сорта домати и предвидената напоителна система. Съседните растения не трябва да си пречат.

Има определени правила за засаждане на домати:

  • Средноголемите се засаждат на разстояние половин метър един от друг. Междуредово разстояние – 50-60 см.
  • Нискорастящите домати се засаждат на разстояние четиридесет сантиметра един от друг. Разстояние между редовете до половин метър.

Можете да засадите растения в няколко реда, оставяйки между тях отвор за полагане на маркуч. Между всяка двойка редове оставете разстояние от 80-90 см.

Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък 

Поливайте доматите близо до корена. Водата не трябва да попада върху листата - това ще разболее растението. Пръскането не е подходящо за домати, тъй като ниските температури на въздуха и почвата влияят негативно на цветовете (те започват да падат). Също така мокрите листа са благоприятна среда за развитието на гъбични заболявания. Градинските домати се поливат следобед.

Увеличете поливането от момента, в който се появят първите плодове. Важно е да се поддържа същото ниво на влажност на почвата, така че доматите да продължат да растат и да не се напукват или гният. Всеки път след поливане почвата в близост до растението се разкопава. Плевелите се изскубват.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес