За да съберете изобилие от голям и здрав зимен чесън от вашата градина, ще трябва да подготвите почвата предварително за засаждането му.
Какво точно трябва да се направи? Просто трябва да подхраните лехите 1-2 седмици преди планираното засаждане на културата. За тази цел се използва бордолезов разтвор. По този начин ще се предотврати появата на гниене, защото през есента е необходимо да се натори почвата със състав, който ще унищожи патогенните бактерии и гъбички.
Правилна подготовка на почвата преди засаждането на зимен чесън
Това е лесно постижимо с помощта на 3% смес от бордолезов разтвор, познат на всички градинари. Десетлитрова лейка ще бъде достатъчна за 2 квадратни метра площ.
Ако чесънът покълне преди падането на студа, направете това, за да спасите реколтата
След процедурата изчакайте около 3-5 дни - това време ще бъде достатъчно, за да навлезе активното вещество дълбоко в земята. Когато крайният срок, посочен по-горе, изтече, наторете градинските лехи.
За всеки квадратен метър земя ще ви трябват 2 кофи хумус или компост, половин кофа пясък, от 5 до 16 супени лъжици доломитово брашно (точното количество зависи от киселинността на почвата), 3 супени лъжици калиев магнезий и 3 супени лъжици суперфосфат.
Изкопайте площта заедно с добавения тор и можете да започнете засаждането на зеленчука. Задължително е посадъчният материал да е предварително обработен за болести.
Обработеният посадъчен материал е по-устойчив на външни влияния. Вариантите за неговата предварителна обработка са няколко:
Физиологичен разтвор - може да се използва за дезинфекция на скилидките. Помага за унищожаването на микроорганизмите, намиращи се на повърхността им. Разредете до 2 с .л. сол в литър вода, потопете посадъчния материал в разтвора за 15 минути.
Калиев перманганат - има дезинфекциращи свойства и помага за унищожаването на бактерии и гъбички, които могат да причинят заболяване. Важно е да се следи концентрацията на калиев перманганат, да не се прекалява. Високата концентрация може да увреди посадъчния материал. Приготвя се разтвор от 1 гр. калиев перманганат за всеки литър вода, време за накисване - не повече от 30 минути.
Меден сулфат – този разтвор също е ефективен при борбата с гъбичните заболявания и може да защити насажденията от някои вредители. Използването му трябва да бъде ограничено и с предпазни мерки. Разтворете 5 грама от веществото в 1 л вода, потопете скилидките в състава само за няколко минути. След това изплакнете.
Водороден прекис - има антисептични свойства и се използва за дезинфекция на растителен материал преди засаждане. За 1л вода трябват 2 ч. л. пероксид, време за накисване - 20 минути.
Важно е да се отбележи, че при прилагане на избрания метод за накисване трябва да се спазват правилните пропорции и продължителността на процеса. След накисване скилидките трябва да се изсушат преди засаждане в почвата.
Още: Преди да засадят чесъна, опитните градинари винаги поръсват с това