Опитните градинари знаят едно евтино и ефективно средство, с помощта на което могат да спасят доматите и чушките от гниене.
Лек против гнието по доматите и пипера
За борба с гниенето в края на цъфтежа трябва да вземете 1 чаша дървесна пепел , да я изсипете в 10-литрова кофа и да я угасите с 1 чаша 9% оцет. Ще настъпи реакция: сместа ще започне да съска и да се пени. След това трябва да излеете 10 литра вода в кофата и с получения разтвор да полеете доматите и чушките в корена. Важно е да премахнете засегнатите плодове . Поливането на домати и чушки с оцет и дървесна пепел ще осигури усвояването на калция и ще избави градинските култури от цъфтеж и гниене.
Каква е правилната честота на поливане на домати в жегите?
В горещо време растенията могат да имат затруднения с усвояването на калций. Това също насърчава развитието на крайно гниене на цветовете. За да го предотвратите, разредете 1 супена лъжица лимонена киселина в 10-литрова кофа с вода и изсипете сместа до корена на растенията.
Основният признак на цъфтежно гниене е появата на малки светлокафяви петна по върховете на плодовете на доматите и пипера. С увеличаването на петната засегнатите тъкани изсъхват и придобиват тъмнокафяв цвят.
Употреба на пепел в градинарството
Как да разберете кога трябва да наторите почвата с дървесна пепел? Много просто. Според следните параметри:
- Пожълтели ръбове на краищата на листата на растенията
- Петна по повърхността на листата
- Деформация на листата
Кои растения обичат най-много дървесната пепел?
Списъкът с тях включва:
- краставици
- лук
- домати
- чушки
- патладжан
- зеле
- тиквички
- картофи
Дървесната пепел се използва за наторяване на почвата в суха или течна форма. Най-лесният начин е първият, тъй като можете просто да вземете пепелта и да я изсипете в почвата под формата на тор.
Първо, важно е да се провери нивото на киселинност на почвата. Ако почвата е алкална, тогава пепелта не е необходима - тя само ще подобри алкалните показатели. Много по-добре е да добавите пепел към кисела почва.
И запомнете - не можете да подхранвате почвата с дървесна пепел, ако сте изгаряли битови отпадъци!
Поръсването на разсад със слой дървесна пепел трябва да се извършва на всеки 8-10 дни. Това ще ускори растежа на разсада и ще предпази растенията от вредители.
Когато на растенията се появят поне 2-3 листа, поръсете ги със смес от пепел и тютюнев прах в съотношение 50/50. Това ще осигури защита на самите листа.
При засаждане на разсад в земята към всяка дупка се добавят 1-2 супени лъжици суха дървесна пепел. Това се прави, за да се натори почвата и да се подобри установяването на растенията.
Отглеждане на домати - всичко, което НЕ знаете