Борбата с плевелите продължава от ранна пролет до късна есен, но агрономите препоръчват да оставите някои от тях в градината през есента. В случая не е необходимо да ги премахвате, защото те ще обогатят почвата, насищайки я с важни хранителни вещества.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Кои плевели са полезни за почвата и не трябва да се премахват през есента?
Плевелите, които действат като зелен тор, както и медоносните растения, не трябва да се премахват от градината през есента.
Почти всички плевели могат да имат ефекта на зален тор. Благодарение на разклонените им корени почвата се насища с полезни вещества, а надземната част може да служи като тор, ако се изкопае и се остави да изсъшне върху почвата през есента. За да извлечете максимална полза от плевелите в почвата, трябва да ги окосите преди да цъфтят и да ги оставите да действат като хранителен тор през есента. Следните растения не са подходящи за зелено торене: дива тученица, цариградско грозде, вия и лютиче.
Ето как да премахнете плевелите от градината завинаги
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Медоносни плевели. За да се избегнат безплодни цветя и да се гарантира, че зеленчуците дават добри плодове, в градината трябва да има пчели. За да осигурите опрашване на насажденията, достатъчно е да оставите следните растения в лехите с тиквички, краставици или домати: глухарчета, рапица, детелина цикория и лайка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
И за да предотвратите вероятността плевелите да оставят семена във вашата градина, те трябва да бъдат отсечени веднага щом започнат да цъфтят.
Прекопаването е един от основните методи за подготовка на почвата за засаждане на овощни, зеленчукови и декоративни култури, но и за борба с плевелите. Може да се прилага както през пролетта, така и през есента. Ако при извършване на тази процедура премахвате корени и други вегетативни части на многогодишни плевели от земята, тогава всяка година ще има все по-малко и по-малко от тях. Поддръжниците на органичното земеделие, които не прилагат дълбокото копаене, могат да премахнат плевелите чрез леко разкопаване на почвата.
Отстранената трева е отличен източник на органична материя, тя трябва да бъде натрупана и покрита с черен филм, така че през следващата година да даде добър хранителен хумус. Може да се постави и в контейнер за компост заедно с други органични отпадъци. И почвата, мулчирана с плевели ще бъде по-лесна за изкопаване и ще има значително по-малко корени на бурени в нея.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Как да премахнете плевелите - най-добрите бабини рецепти, които наистина помагат