Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поръсете ягодите с това и студът няма да ги съсипе

08 ноември 2024, 16:30 часа

През зимата градинските ягоди могат да замръзнат. Как да предотвратим това явление и да спасим растението? Отговорът е прост: в края на есента почвата трябва да бъде покрита с мулчиращ материал.

Мулчиране на ягодите през есента

Но има два важни момента. Първо: само няколко вида мулч са подходящи за процедурата. Второ - важно е мулчирането да бъде извършено своевременно.

Препоръчително е процедурата да се изърши в последния месец на календарната есен. Но в случая е важно това да не е преди, а след настъпването на слана.

Отглеждане на ягоди - ето каква е тайната на финландските градинари за богата реколта

Факт е, че е препоръчително да се извърши предзимно мулчиране на ягоди в момент, когато почвата е замръзнала на дълбочина до 5-7 сантиметра.

Като материал за мулчиране трябва да използвате или сух торф, или листа от дървета, растящи в гората. В допълнение, клони, останали след подрязване на дървесни растения, могат да се използват за подслон.

Изпълнението на горните действия ще гарантира, че ягодовите храсти ще оцелеят през мразовития сезон.

Също така есента е подходящо време за засаждане на ягоди, тъй като почвата е все още топла и влажността е висока. В повечето региони е най-добре да се засажда през септември-октомври, за да се даде време на растението да пусне корени преди настъпването на зимните студове. Изберете слънчево място с добре дренирана почва. Избягвайте райони, където преди това са отглеждани други горски плодове или зеленчуци, които са податливи на същите заболявания като ягодите.

Изкопайте почвата, отстранете плевелите и добавете органичен тор като хумус или компост. Това ще подобри структурата на почвата и ще осигури на растенията необходимите хранителни вещества. Ягодите трябва да се засаждат в дупки на разстояние 25-30 см една от друга, а между редовете трябва да се оставят около 60 см. Това ще осигури добра циркулация на въздуха и ще улесни грижите за растенията. След засаждане поливайте обилно разсада за по-добро вкореняване. В бъдеще се уверете, че почвата остава умерено влажна, но не я преовлажнявайте прекомерно.

През есента ягодите трябва да се поливат, но това трябва да се прави, като се вземат предвид метеорологичните условия и състоянието на почвата. В началото на есента, когато растенията все още растат активно и могат да образуват нови корени, е важно почвата да се поддържа влажна. Това помага на храстите да се вкоренят добре и да се подготвят за зимата. Обикновено ягодите се нуждаят от поливане само ако септември и октомври са сухи. Обичайната норма за есенно поливане е около 6 кофи на 1 квадратен метър площ.

Най-добрите торове за ягодите през есента - тайната на богатата реколта

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес