Администрацията на Джо Байдън отмени фактическата забрана за разполагане на частни американски военни изпълнители в Украйна. Те ще имат задача да помогнат на армията на страната да поддържа и ремонтира оръжейни системи, предоставени от САЩ, особено изтребители F-16 и системи за противовъздушна отбрана Patriot, съобщи служител, който е пряко запознат с плана пред CNN.
Още: Кой причини пожарите в Лос Анджелис? Мел Гибсън и Антонио Бандерас в задочен спор (ВИДЕО)
Новата политика, одобрена по-рано този месец преди изборите, ще позволи на Пентагона да предоставя договори на американски компании за работа в Украйна за първи път от нахлуването на Русия през 2022 г. Длъжностни лица казаха, че се надяват, че това ще ускори поддръжката и ремонта на оръжейните системи, използвани от украинската армия.
Още: В САЩ публикуваха обвинителния акт за ирански заговор за убийство на Тръмп
Не е ясно дали Доналд Тръмп ще запази политиката в сила, когато встъпи в длъжност през януари. Той каза, че се надява да сложи край на войната между Украйна и Русия „в рамките на 24 часа“ след завръщането си на власт.
Още: Парис Хилтън събра 800 000 долара за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис
Още: Няма да позволят на Мъск да бъде решаващ фактор: В очакване на идването на власт на Доналд Тръмп
„За да помогне на Украйна да ремонтира и поддържа военно оборудване, предоставено от САЩ и техните съюзници, Министерството на отбраната набира оферти за малък брой изпълнители, които ще помогнат на Украйна да поддържа помощта, която вече сме предоставили“, каза неназованият служител.
Още: WSJ: Доналд Тръмп ще удари иранския петрол с тежки санкции
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
„Тези изпълнители ще бъдат разположени далеч от фронтовите линии и няма да се бият с руските сили. Те ще помогнат на украинските въоръжени сили бързо да ремонтират и поддържат предоставеното от САЩ оборудване, ако е необходимо, така че то да може бързо да бъде върнато на фронта“, обясни още той. Служителят на отбраната потвърди, че САЩ продължават напред с плана, тъй като няколко от системите – особено F-16 и Patriot, „изискват специфична техническа експертиза за поддръжка“.
Промяната бележи значителна промяна в политиката на администрацията на Байдън спрямо Украйна в момент, когато САЩ търсят начини да осигурят надмощие на украинската армия срещу Русия. Очаква се Пентагонът скоро да започне да обявява договорите онлайн, каза служителят.
Още: Официално: Оръжие за милиарди от САЩ за Украйна, независимо от победата на Тръмп
Още: В САЩ: Бюджетният дефицит надхвърли 700 млрд. долара
Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?
През последните две години Байдън настояваше всички американци, и особено американските войски, да стоят далеч от украинските фронтови линии. Белият дом е решен да ограничи както опасността за американците, така и възприемането, особено от Русия, че американските военни участват в битка там. Държавният департамент изрично предупреди американците да не пътуват до Украйна още в началото на 2022 г.
В резултат на това предоставеното от САЩ военно оборудване, което е претърпяло значителни щети в битка, трябваше да бъде транспортирано извън страната до Полша, Румъния или други страни от НАТО за ремонт – процес, който отнема време. Американските войски също са били на разположение, за да помогнат на украинците с по-рутинна поддръжка и логистика, но само дистанционно – чрез видео чат или защитен телефон.
Още: САЩ ще подкрепят преговорите между Украйна и Русия, "ако Зеленски е готов"