Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва 160 години от обявяването му за град

16 септември 2020, 10:05 часа • 7859 прочитания

Крилатата фраза на Радой Ралин „Светът е оцелял, защото се е смял“ обединява една голяма част от артистичните активности в Габрово, с които Музеят на хумора и сатирата в града се присъединява към отбелязването на 160 години от обявяването му за град.

Директорът на музея Маргарита Доровска и екипът й добавят голямата удивителна в празничните инициативи с откриването на огледалната зала, създадена от художничката Невена Екимова. В артистичната концепция на авторката е заложена добрата традиция на пародиране на собственото ни отражение, която се появи дори в любимия на всички деца през 70-те и 80-те години „Ну, Погоди“. Гостите ще се видят в нова светлина в Габровските селфи кабинки, ще се разкрасят почти без пари с Габровската пластична хирургия и ще се загубят и намерят в най-малкия, но много объркващ Габровски огледален лабиринт.

Най-ценният обект в залата е бляскавото яйце Габерже с кранче (зер цяло яйце е много за една манджа!). За него една друга легенда разказва, че наследниците на Александър III са искали да го купят, но спестовните управници на Музея на хумора сметнали, че ще изкарат повече от билетчетата за вход ако го задържат.

Това артистично приключение ще отвори врати на 18-и септември от 18:30 с вдъхновено от темата парти, за което обявеният от организаторите дрескод е комбинация от сребърно, огледално, златно, ламе и пайети. Екипът на Смешната къща припомня, че носенето на маски е задължително, с добавка по габровски „за да пият по-малко“.

На следващият ден, 19-и септември, номинираният за Националната театрална награда ИКАР 2020 в категорията "Съвременен танц и пърформанс" проект на Стефан А.Щерев и ЛИГНА Колектив (Германия) НОНУМЕНТ ще се състои отново на 19 септември 2020 на връх Хаджи Димитър (Бузлуджа). Пърформънсът е под формата на пиеса за слушане, продукция на Информбюро и Музей на хумора и сатирата, и се изиграва от публиката по време на разходка около чинията. Така участниците съпреживяват архитектурата и стават свидетели на сцени от историята на паметника. Желаещите да се включат е необходимо да се регистрират на http://bit.ly/2HwO7Og ида си носят смартфон и слушалки.

За отбелязването на годишнината от обявяването на Габрово за град, Музеят на хумора и сатирата в града отваря врати на сувенирния си магазин, който е единственият музеен проект в страната, който се реализира с изцяло кредитно финансиране в размер на 80 000 лева и срок за изплащане 10 години. Средствата са осигурени от Фонд за градско развитие- Север. Проектът включва създаване на изцяло нов музеен магазин на площ от 80 квадрата, създаване на нови сувенири, създаване на онлайн музеен магазин.

В каталога на музейния магазин ще се предлагат и оригинални артистични тишърти, значки, магнити и дървени пластики „Мащехата като котка“, създадени специално за проекта от варненския артист Калоян Илиев – Кокимото. Изложбата му „Антигерой“ се открива отново на 18 септември в рамките на есенния сезон на дома на хумора и сатирата и е един от акцентите в програмата за честването на 160 години Габрово. Силно и категорично, в своето изкуство Кокимото използва активно световната потребителска култура, а централна роля в нея е отредено на въображаемият му образ. Пародия или не, на границата с кича и култа към идоли, Кокимото поставя себе си под съмнение, а посредством мултиплицирания си типаж, разобличава проблемите на съвременното общество.

На 19-и септември, от 11 часа, е предвидена лекция на Калоян Илиев, а от 13 часа стартира „Оптика и илюзии“ – детско ателие със занимания, свързани с откриващата се Огледална зала - демонстрация, експерименти и тълкуване на физични явления от раздел Оптика.

По случай 160 години Габрово град предстоят редица други събития:

На 17-и септември, от 17:30 ч., на площад Възраждане ще се открие изложба, посветена на 100 години от рождението на арх. Карл Кандулков. Архитект Кандулков е автор на преустройството на бивша кожарска фабрика в Дом на хумора и сатирата. Възпитаникът на академията в Дрезден е автор на по-голяма част от значимите градоустройствени решения в Габрово, както и радетел на идеята за повече скулптури и паметници в града.

80 години от рождението на големия джаз музикант Манол Цоков;

10 октомври, 19:00 ч.Премиера „Под игото – 1894“, посветена на 75 години от създаването на ДТ „Рачо Стоянов“;

14 октомври, 19:00 ч. Концерт на Габровски камерен оркестър, посветен на 70 годишния юбилей на МИНЧО МИНЧЕВ и 160 години от обявяването на Габрово за град;

17 – 18 октомври Празник на духовната музика.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес