Минималната работна заплата ще стане 933 лв. от 1 януари 2024 г., реши правителството. Размерът ѝ ще се повиши с 19,6%, или със 153 лв. спрямо сегашната й стойност.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Той е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда, според които минималната работна заплата за страната за следващата календарна година се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.
От 1 януари 2024 г. минималната часова работна заплата ще бъде 5,58 лв.
"Предлаганият нов размер на минималната работна заплата ще допринесе за намаляване на бедността сред работещите и на неравенствата в разпределението на доходите. Ръстът на най-ниското възнаграждение за труд ще повиши покупателната способност и потреблението на най-нискодоходните групи от пазара на труда и ще увеличи мотивацията на работната сила за включване в заетост", пишат от пресцентъра на Министерски съвет. Още: Очаквано: Синдикатите подкрепят новата минимална заплата, работодателите - не
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Спор на Тристранката
На тристранен съвет, проведен на 5 октомври, работодателските организации не се съгласиха с предложената от правителството нова минимална заплата, като според тях в различните сектори на икономиката трябва да има различни минимални заплати. Синдикатите подкрепят ръста от около 20% и дори поискаха той да бъде по-голям.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
"На проценти увеличението го докарваме, но на евро не го докарваме, ако ще влизаме в еврозоната - няма държава в ЕС, която да е влязла с под 500 евро минимална заплата, заяви тогава Любослав Костов от КНСБ.