Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Художникът, който преобрази Кюстендил. И вдъхнови стотици деца да рисуват

14 декември 2021, 10:52 часа • 35867 прочитания

Едни виждат градовете ни като жилищен фонд, инфраструктура, предприятия, икономически растеж. И това е важно. Други обаче гледат на градовете като пано. Като среда, която може да се изпълни с изкуство, да зарадва погледи, минувачи, да увлече всички в това да го направят по-красив. Може би красотата, преди да спаси света, ще спаси градовете. 

Днес в рубриката ни "Добро за споделяне" ще ви разкажем за човек от втория тип. Това е художникът Евгени Серафимов, който е сред хората, които виждат таланта в своите ученици и се стремят да го доразвият и покажат в най-добрия си вид. Евгени е създател на успешната школа "Новите майстори" и реализатор и инициатор на грандиозни проекти в града на Владимир Димитров - Майстора. С работата си Серафимов преобрази Кюстендил и успя да вдъхнови стотици деца от града да развихрят въображението си.  

Художникът казва, че винаги е бил голям мечтател и се чувства изключително свързан с града си като град на художници и като родно място на Майстора. Тези компоненти, плюс много смелост и вяра, го карат да създаде „Майстора на един декар“ - внушително изображение, което краси центъра на Кюстендил и изглежда така:

 

Всеки, който е посещавал Кюстендил в последните години, знае, че това е една от най-красивите забележителности на града. Тя не е свързана обаче с архиктеура, нито с историческо наследство. А с усилията на един човек, който умее да въвлича останалите.

Стрийт арт изкуството може да има много лица. Но само някои от художниците успяват да го направят така, че да бъде забелязано и харесано от всички. 

"Един такъв проект се реализира изключително бавно в главата на човек, изисква невероятна логистика и предварителна подготовка. Самото рисуване е кратко – успяхме да го осъществим за три вечери", споделя Евгени.

Серафимов определя рисуването като своя съдба и никога не се е представял като нещо друго, освен като творец. Нищо и до ден днешен не му е по-интересно от рисуването. 

Учителят по рисуване не разбира думата "трябва" в изкуството. За него е редно то да извира естествено от артиста, да бъде свързано с неговото вдъхновение и вътрешна концепция. Ако артистът има потребност да се изрази върху един калкан на голяма сграда, следва да намери начин да я реализира.

Казва, че езикът на изкуството е универсален, общочовешки. На него говори обаче само този, който иска и полага усилия. По негово мнение децата следват добрия пример и обичат да се занимават със смислени неща. 

За Серафимов децата не се променят, а само технологиите. Забелязал е, че талантливите деца осъзнават силата си още като малки и това е пряко свързано с вярата в собствените им възможности. 

Учителят по рисуване в кюстендилското училище "Свети свети Кирил и Методий" обича да работи в група: "Артистите са разнолики и много художници работят с големи екипи. Други работят сами. Има най-различни подходи и едното не обезсмисля другото."

Серафимов вдъхновява стотици деца и ученици в творчеството


Последната дейност на художника е по случай Денят на християнското семейство и е по идея на архимандрит Исак - наместник в кюстендилската духовна околия. Заедно с децата изрисуват картина на повече от десет квадрата. Ето я:   

"Дойдоха почти 100 деца, които влязоха в края на литургията, запалиха по свещичка за здраве, имаха кратка беседа с архимандрита, който им обясни за празника. След това аз и моята съпруга бяхме подготвили една картина, която децата да нарисуват заедно. Картината беше на тема християнското семейство, като ние бяхме нарисували различни изображения на семейства в детски и леко анимационен стил", допълва Серафимов.

Учителят споделя, че предстоят още подобни активности в града. Едно от тях е отварянето на нова школа по иконопис, целящо развитието на духовното обучение в Кюстендил.

А най-хубавото е, че всичко, което прави, се превръща не просто в изкуство, а в нещо още по-важно - път, по който другите да минат.  

 

Автор: Илиана Симеонова

Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес